Aktualizacja: 14.12.2019 14:59 Publikacja: 15.12.2019 00:01
Foto: 123RF
Radca prawny (podatnik VAT czynny) świadczy usługi pomocy prawnej podmiotom zainteresowanym poprzez występowanie przed sądami w charakterze pełnomocnika. Zgodnie z zawartymi z klientami umowami są oni zobowiązani m.in. do zwrotu wydatków poniesionych przez niego w celu świadczenia pomocy prawnej na ich rzecz opłat pocztowych. Opłaty pocztowe wiążą się z koniecznością korespondowania z sądem lub uczestnikami postępowania w sprawach, którym powierzono radcy prawnemu reprezentację (w ramach toczącego się postępowania). Wydatki te pierwotnie ponosi radca prawny. Zgodnie z zawartymi umowami przysługuje mu roszczenie o zwrot tych należności od nich niezależnie od przysługującego mu wynagrodzenia za świadczoną pomoc prawną. Radca prawny wysyła korespondencję za pośrednictwem Poczty Polskiej w imieniu swojego klienta, będącego zleceniodawcą usługi prawnej. Spis i potwierdzenie terminu nadawanych przesyłek radca prawny zrealizuje na podstawie książki nadawczej, na podstawie której liczona jest ilość wysłanej korespondencji w imieniu danego klienta. Wysłana korespondencja pozostaje w aktach sprawy na potrzeby udokumentowania przeprowadzenia danej czynności. Prawnik dysponuje dowodami poniesienia opłat pocztowych w imieniu i na rzecz poszczególnych klientów. Opłaty pocztowe są przejściowo ujmowane przez niego w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku VAT. Czy radca prawny, ponosząc w imieniu i na rzecz swoich klientów koszty opłat pocztowych związanych z wysyłką pism do dłużników danego klienta, mógł uznać, że zgodnie z art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT że czynność ta stanowi zwrot poniesionych przez niego wydatków, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i powinna zostać udokumentowana notą obciążeniową?
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
To, czy gmina zachowa prawo do odliczenia VAT, zależy od przyczyn zaniechania inwestycji. Krajowa praktyka interpretacyjna opiera się w tym zakresie na dorobku orzeczniczym TSUE.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jeśli w zgłoszeniu na konferencję online konsument wskaże jako adres zamieszkania państwo spoza Polski, to usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce niezależnie od tego gdzie konsument będzie miał miejsce zamieszkania.
Podatnik zachowuje prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków na inwestycję, która została zaniechana przez podatnika z uwagi na zmianę uwarunkowań rynkowych.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Wiele wskazuje na to, że w minionym roku tzw. luka VAT, która uszczupla dochody budżetu, zaczęła się nieco zmniejszać. Ale raczej nie jest to efekt starań i wysiłków resortu finansów, lecz po prostu wynik ożywienia w gospodarce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas