VAT: umowa dostawy a moment powstania obowiązku podatkowego - wyrok NSA

Jeżeli w następstwie przejęcia praw i obowiązków wynikających z umowy dostawy, przejmujący zobowiązuje się do jej realizacji, zaliczając – za zgodą nabywcy – na poczet jej ceny zaliczkę uprzednio zapłaconą zbywcy praw i obowiązków, z chwilą zawarcia umowy u przejmującego powstaje obowiązek podatkowy.

Publikacja: 10.12.2019 16:30

VAT: umowa dostawy a moment powstania obowiązku podatkowego - wyrok NSA

Foto: AdobeStock

Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o VAT. O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się m.in. działalnością deweloperską. Wyjaśniła, że nabyła od innego dewelopera nieruchomość, w skład której wchodzi działka z budową budynku mieszkalnego. Dla tej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest trzynaście roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i ich sprzedaży. Wynikają one z zawartych przez sprzedającego umów przedwstępnych. Firma podkreśliła, że do dnia zakupu nieruchomości całość ceny na poczet lokalu wpłaciło do rąk sprzedającego 10 na 13 nabywców, a pozostałych 3 wpłaciło większą część ceny za swoje lokale.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Ulga B+R, czyli jak obniżyć podatki
Biznes
Jak stosować ulgę B+R w podatkowych grupach kapitałowych
Biznes
Kuchnia prawdę ci powie, czyli o wycieku informacji w firmie
Biznes
Jedna grupa kapitałowa, kilka odrębnych ofert w przetargu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Biznes
Pożyczka udzielona SKA przez jej wspólnika – jak ją opodatkować