Już dane za pierwszym kwartał wskazywały na duży wzrost obrotów. W okresie od stycznia do marca br. polski eksport do Czech wyniósł 4,91 mld euro, a import 2,67 mld euro. W efekcie zanotowaliśmy nadwyżkę w handlu z naszymi południowymi sąsiadami na poziomie 2,24 mld euro.
Czechy od lat są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Aktualnie drugim (zaraz po Niemczech) pod względem wielkości polskiego eksportu oraz trzecim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów, po Luksemburgu i Cyprze. W 2021 r. Czechy zajęły drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie (udział na poziomie 5,9 proc.) oraz siódmą w imporcie (udział 3,2 proc.). Polsko-czeskie obroty handlowe osiągnęły w minionym roku prawie 26 mld euro, w tym polski eksport to niecałe 17 mld euro, a import ponad 9 mld euro. Saldo wymiany handlowej w 2021 roku wzrosło do 7,8 mld euro.
W br. udział Czech w naszym eksporcie wzrósł już do 6,4 proc. Jak wskazuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) w przypadku krajów UE pozostających poza strefą euro polski eksport w okresie styczeń – kwiecień 2022 r. wyniósł 17,8 mld euro i okazał się o 23,2 proc. wyższy niż przed rokiem. W okresie styczeń – marzec 2022 notowany był tu wzrost sięgający 22 proc. I jak wskazuje ekspert KIG dobrze prezentuje się tu zwłaszcza sprzedaż właśnie do Czech (6,8 mld euro, wzrost aż o 28 proc. po wzroście w okresie styczeń – marzec o 25,7 proc.).
Inwestycje też w górę
Skumulowana wartość polskich inwestycji bezpośrednich nad Wełtawą na koniec 2020 roku wynosiła 2,61 mld euro. Oznacza to 12. miejsce Polski na liście największych inwestorów na rynku czeskim (czołówkę tworzą tam: Niderlandy, Niemcy, Luksemburg, Austria i Francja). Czechy są trzecim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów. Tylko w 2020 r. z Polski do Czech napłynęło 150 mln euro kapitału.