Aktualizacja: 16.02.2025 15:32 Publikacja: 21.06.2022 22:00
Widok na rynek starego miasta w czeskiej Pradze.
Foto: Patryk Michalski
Już dane za pierwszym kwartał wskazywały na duży wzrost obrotów. W okresie od stycznia do marca br. polski eksport do Czech wyniósł 4,91 mld euro, a import 2,67 mld euro. W efekcie zanotowaliśmy nadwyżkę w handlu z naszymi południowymi sąsiadami na poziomie 2,24 mld euro.
Czechy od lat są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Aktualnie drugim (zaraz po Niemczech) pod względem wielkości polskiego eksportu oraz trzecim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów, po Luksemburgu i Cyprze. W 2021 r. Czechy zajęły drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie (udział na poziomie 5,9 proc.) oraz siódmą w imporcie (udział 3,2 proc.). Polsko-czeskie obroty handlowe osiągnęły w minionym roku prawie 26 mld euro, w tym polski eksport to niecałe 17 mld euro, a import ponad 9 mld euro. Saldo wymiany handlowej w 2021 roku wzrosło do 7,8 mld euro.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Należąca do LPP sieć Sinsay to najczęściej wybierana przez Polaków marka odzieżowa. Wśród pięciu liderów trzy to firmy krajowe. Co dziesiąty konsument kupuje już także chińską markę Shein.
Sygnał wysłany przez premiera może być odbierany pozytywnie jako deklaracja większej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, jednak jeśli szybko nie pojawią się konkretne rozwiązania, entuzjazm może osłabnąć.
Maleją wpływy z eksportu usług przewoźników drogowych. To pierwszy taki przypadek.
Polacy są trzecią nacją wśród gości, którzy przyjeżdżają do Czech i zostają tam co najmniej na jedną noc. - Ostatni wzrost wizyt po obu stronach granicy cieszy, ale moglibyśmy odwiedzać się częściej - wskazuje dyrektor CzechTourism w Polsce Tomáš Zukal.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas