Czy całkowita równość jest możliwa?

W 2023 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę 2023/970, której celem jest wzmocnienie zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Publikacja: 27.03.2025 12:52

Czy całkowita równość jest możliwa?

Foto: Adobe Stock

Według przeprowadzonych bezpośrednio przed przyjęciem dyrektywy badań, kobiety w Unii zarabiają średnio o 12,7 proc. mniej niż mężczyźni pracujący na takich samych stanowiskach. Państwa członkowskie mają czas na implementację tych przepisów do 7 czerwca 2026 r., co oznacza konieczność dostosowania systemów wynagrodzeń i raportowania w wielu firmach oraz wprowadzenia innych zmian w organizacjach.

Dyrektywa nakłada obowiązek zlikwidowania luki płacowej, która wynika z różnic płciowych. Niezależnie od tego, jakiej płci są pracownicy, wynagrodzenie i ocena pracy powinna bazować na obiektywnych kryteriach, są to: umiejętności, wysiłek, zakres odpowiedzialności i warunki pracy oraz – w stosownych przypadkach – wszelkie inne czynniki, które mają znaczenie w danym miejscu pracy lub na stanowisku. Muszą być one jednak stosowane w obiektywny, neutralny pod względem płci sposób, wykluczając bezpośrednią lub pośrednią dyskryminację ze względu na płeć. W szczególności nie mogą być niedoceniane odpowiednie umiejętności miękkie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Jak zadbać o potrzeby różnych grup i wzmacniać potencjał firmy
ESG w praktyce
Rola nieruchomości w budowaniu społecznego kapitału
ESG w praktyce
Zrównoważony rozwój jako dźwignia wartości przedsiębiorstwa
ESG w praktyce
Weryfikowalność sprawozdań. Ujawnienia związane z ESRS S1 – S4
ESG w praktyce
(Nie)stabilny system raportowania zrównoważonego rozwoju