Niemrawe działania na rzecz klimatu: przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną

Mimo iż zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla ludzkiego życia, firmy nie zwiększają tempa procesu przechodzenia na gospodarkę zeroemisyjną na tyle, by zagwarantować realizację celów wyznaczonych w porozumieniu paryskim z 2015 roku.

Publikacja: 27.03.2025 12:20

Niemrawe działania na rzecz klimatu: przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną

Foto: energia.rp.pl

 Wnioski te potwierdzają również wyniki „Globalnego barometru transformacji klimatycznej EY 2024”, który pokazuje, że mniej niż połowa (41 proc.) dużych firm w skali globalnej opublikowała plan transformacji w obszarze ograniczenia zmian klimatu. Z rynkowej praktyki wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców nie zobowiązała się publicznie do poniesienia konkretnych wydatków finansowych, aby należycie przygotować się na tzw. zerową emisję netto. Tylko 4 proc. z nich ujawniło wydatki operacyjne, a jedynie 17 proc. zaraportowało wydatki kapitałowe z tym związane. Z kolei zaledwie 41 proc. organizacji dysponuje planami zarządzania ryzykiem klimatycznym, mimo że brak działań w tym obszarze to poważne zagrożenie dla osiągnięcia globalnych celów środowiskowych. Co więcej, ustalanie długoterminowych zobowiązań dotyczących emisji zakończyło się globalnym niepowodzeniem, a większość właścicieli firm wykazuje się niewystarczająco uważnym podejściem w tej kwestii. Niemniej największy niedosyt w kwestii opracowywania planów redukcji wiąże się z nikłymi postępami największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, pochodzących w większości spoza Europy.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Zielone umowy najmu. Plan dla najemców i zarządców
ESG w praktyce
Ślad węglowy produktu
ESG w praktyce
Wyzwania technologiczne. Raportowanie do UDB w kontekście RED
ESG w praktyce
AI jako sumienie współczesnych finansów?
ESG w praktyce
Jak budować trwałe relacje. Skutki działania firm a lokalne społeczności