Wyzwania technologiczne. Raportowanie do UDB w kontekście RED

Wdrożenie obligatoryjnego raportowania do unijnej bazy danych (Union Database – UDB), zgodnie z wymogami dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 (RED II) oraz nadchodzącej dyrektywy (UE) 2023/2413 (RED III), stanowi złożone wyzwanie technologiczne i organizacyjne dla podmiotów operujących w sektorze biopaliw, biopłynów i paliw odnawialnych.

Publikacja: 24.04.2025 10:18

Wyzwania technologiczne. Raportowanie do UDB w kontekście RED

Foto: Adobe Stock

Te kluczowe akty prawne UE mają na celu promowanie energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu i energetyki. W kontekście UDB, dyrektywy RED II i III nakładają na przedsiębiorstwa obowiązek szczegółowego raportowania danych dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju, pochodzenia surowców, śladu węglowego oraz innych kluczowych parametrów w całym łańcuchu wartości.

UDB jawi się jako centralny, transgraniczny system informatyczny, którego fundamentalnym celem jest agregacja i weryfikacja danych raportowanych przez uczestników rynku paliw odnawialnych. Ma to na celu zwiększenie transparentności, ułatwienie weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz usprawnienie nadzoru regulacyjnego przez odpowiednie organy. W praktyce UDB stanowi platformę wymiany danych, która wymaga od przedsiębiorstw nie tylko dostarczania precyzyjnych informacji, ale również zapewnienia ich integralności, autentyczności i bezpieczeństwa.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Zielone umowy najmu. Plan dla najemców i zarządców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
ESG w praktyce
Ślad węglowy produktu
ESG w praktyce
AI jako sumienie współczesnych finansów?
ESG w praktyce
Jak budować trwałe relacje. Skutki działania firm a lokalne społeczności
ESG w praktyce
Integracja ESG z rozwojem biznesu