Europa staje na rzęsach, a reszta co. Razem dla ESG

Ile razy słyszeliśmy, że zaangażowanie Unii Europejskiej w walkę ze zmianą klimatu jest bez sensu ze względu na bezczynność innych. Najczęściej w tym kontekście jako kontra dla Starego Kontynentu pojawiają się Chiny. Czy aby na pewno słusznie?

Publikacja: 24.04.2025 09:53

Europa staje na rzęsach, a reszta co. Razem dla ESG

ESG

Foto: AdobeStock

Ostatnie tygodnie w świecie ESG i zrównoważonego rozwoju upłynęły pod znakiem Omnibusa. Propozycja Komisji Europejskiej zmieniająca zasady sprawozdawczości niefinansowej we Wspólnocie komentowana była na rozmaite sposoby, w tym pod kątem konkurencyjności unijnej gospodarki. Przekaz był prosty: mniej regulacji, więcej wolności, większa innowacyjność. Głośno wybrzmiewały też wątki Zielonego Ładu jako daremnego wysiłku UE na rzecz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu w obliczu pasywności Chin, które – jak twierdzą niektórzy – nic nie robią sobie ze swojej emisyjności. Sytuacja wygląda jednak inaczej i to na kilku polach.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Zielone umowy najmu. Plan dla najemców i zarządców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
ESG w praktyce
Ślad węglowy produktu
ESG w praktyce
Wyzwania technologiczne. Raportowanie do UDB w kontekście RED
ESG w praktyce
AI jako sumienie współczesnych finansów?
ESG w praktyce
Jak budować trwałe relacje. Skutki działania firm a lokalne społeczności