Aktualizacja: 24.06.2025 00:19 Publikacja: 29.05.2025 10:26
Foto: Adobe Stock
Już w ubiegłym roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce, co może skutkować sankcjami finansowymi. Choć zasady ROP mają służyć jako impuls do bardziej zrównoważonej produkcji, spór o podział obowiązków i kosztów między producentami, organizacjami odzysku, samorządami a państwem sprawia, że system pozostaje w fazie projektowej – bez konkretnego terminu wdrożenia.
Czym jest ROP? Rozszerzona odpowiedzialność producenta to fundamentalna zasada, która zmusza przedsiębiorców do odpowiadania za cały cykl życia produktów – od fazy projektowania, przez produkcję i użytkowanie, aż po ostateczną utylizację. System ten wpisuje się w unijne regulacje środowiskowe, takie jak pakiet gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), dyrektywa SUP (Single-Use Plastics), czy nadchodzące obowiązki raportowe. Jego celem jest ograniczenie odpadów, przedłużenie okresu użytkowania dóbr oraz wdrożenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Dla takich branż, jak AGD czy sektor opakowaniowy, oznacza to konieczność projektowania produktów w sposób umożliwiający ich łatwą naprawę, modernizację oraz efektywny recykling.
Zrównoważony rozwój, określany skrótem ESG, staje się coraz istotniejszym aspektem w różnych branżach, w tym tak...
W najnowszej edycji badania EY Institutional Investor Survey, po raz pierwszy w jego dziesięcioletniej już histo...
Głównym zadaniem inwestorów jest maksymalizowanie zwrotu ze swoich inwestycji. Celem polityków i regulatorów jes...
W naturze nic się nie marnuje. Liść, który opada z drzewa, staje się pokarmem dla mikroorganizmów. Energia krąży...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Omnibus nie oznacza odwrotu od ESG i raportowania niefinansowego. Spowoduje uproszczenie i zmniejszenie części o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas