Reklama
Rozwiń

Głębszy oddech dla audytorów spółek drugiej fali

Przesunięcie o dwa lata terminów stosowania obowiązków wynikających z dyrektywy CRSD dla dużych jednostek to przede wszystkim dodatkowy czas dla firm, a także możliwość zaczerpnięcia głębszego oddechu przez środowisko biegłych rewidentów, którzy przygotowują się do obsługi zleceń atestacyjnych dla przedsiębiorstw tzw. drugiej fali. Kwestią czasu pozostaje odpowiedź, jak ukształtują się nowe progi do stosowania CRSD i które podmioty druga fala rzeczywiście obejmie.

Publikacja: 26.06.2025 00:00

Głębszy oddech dla audytorów spółek drugiej fali

Foto: Adobe Stock

Duża liczba jednostek objętych obowiązkiem atestacji według obecnego brzmienia CRSD miała zasadniczą zaletę z perspektywy dostępności usług biegłych rewidentów. Wzrost liczby podmiotów raportujących (z ok. 150 jednostek pierwszej fali do ponad 3 tys. podmiotów w drugiej fali) umożliwiał zbudowanie odpowiednio dużego grona biegłych rewidentów, którzy byli gotowi rozszerzyć zakres oferowanych usług o atestację raportów zrównoważonego rozwoju. Proponowane zmiany w postaci podniesienia progów do obowiązkowego raportowania i atestacji inaczej ukształtują rynek firm audytorskich. W przyszłości może to mieć znaczenie dla podmiotów, które dobrowolnie będą chciały skorzystać z atestacji raportów zrównoważonego rozwoju.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Przetargi 2.0 – jak ESG wpływa na wybór partnera biznesowego?
ESG w praktyce
Wiarygodność ESG pod lupą biegłych
ESG w praktyce
Można rozpocząć odliczanie do październikowego startu
ESG w praktyce
DMA: więcej niż regulacyjny obowiązek
ESG w praktyce
Nowa gra o niezależność Europy
ESG w praktyce
Korzyści z obowiązkowej atestacji ESG