Reklama
Rozwiń

Korzyści z obowiązkowej atestacji ESG

Za nami publikacje pierwszej obowiązkowej sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (dalej: SZR) największych spółek i grup kapitałowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, których rok obrotowy kończył się 31 grudnia 2024 r. Sprawozdawczość ta zgodnie z unijną dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) zaimplementowaną do krajowego porządku prawnego podlegała obowiązkowej atestacji przez biegłych rewidentów.

Publikacja: 26.06.2025 00:00

Korzyści z obowiązkowej atestacji ESG

Foto: Adobe Stock

Kluczowe standardy badania

W Polsce atestacja SZR jest przeprowadzana zgodnie z Krajowym Standardem Usług Atestacyjnych innych niż Badanie i Przegląd 3002PL „Usługi atestacyjne dające ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju”, a w kwestiach nieuregulowanych w tym standardzie zgodnie z Krajowym Standardem Usług Atestacyjnych Innych niż Badanie i Przegląd 3000 (Z) w brzmieniu Międzynarodowego Standardu Usług Atestacyjnych 3000 (zmienionego) „Usługi atestacyjne inne niż badania lub przeglądy historycznych informacji finansowych”. Atestacja SZR jest usługą o ograniczonej pewności, co oznacza, że biegły rewident atestacji SZR formułuje wniosek w formie negatywnej. W opinii wskazane jest, że biegły rewident atestacji SZR nie zidentyfikował żadnych kwestii, które mogłyby wskazywać na istotne zniekształcenie przedmiotu atestacji. Kryteria atestacji to zgodność sprawozdania z wymogami rozdziału 6c ustawy o rachunkowości, w tym z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), zgodność procesu oceny istotności z ESRS i zgodność SZR z wymogami sprawozdawczymi zawartymi w art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej „Taksonomia UE”).

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ESG w praktyce
Przetargi 2.0 – jak ESG wpływa na wybór partnera biznesowego?
ESG w praktyce
Wiarygodność ESG pod lupą biegłych
ESG w praktyce
Można rozpocząć odliczanie do październikowego startu
ESG w praktyce
DMA: więcej niż regulacyjny obowiązek
ESG w praktyce
Nowa gra o niezależność Europy
ESG w praktyce
Planowane uproszczenia zmian w ESRS-ach