Problemy z niewypłacalnością wyhamowują, ale wciąż jest ich dużo

Według danych z września 2023 r., w Krajowym Rejestrze Zadłużonych ogłoszono 3640 postanowień o niewypłacalności przedsiębiorstw. To wzrost zarówno w stosunku do całego 2022 roku, jak i analogicznego okresu ubiegłego roku. Sytuacja gospodarcza jest zbyt trudna dla wielu przedsiębiorców.

Publikacja: 08.11.2023 00:14

Problemy z niewypłacalnością wyhamowują, ale wciąż jest ich dużo

Foto: Adobe Stock

3640 postanowień o niewypłacalności z września 2023roku, to wzrost o 32 proc. w stosunku do całego 2022 r. i aż o 89 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. I mimo iż wyniki w trzecim kwartale 2023 roku są lepsze o 13 proc. niż w drugim kwartale tego roku, to dane o niewypłacalność wciąż są niepokojące. 

Niemal wszystkie branże zanotowały wyhamowanie liczby niewypłacalności - np. w produkcyjnej (spadek o 19 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2023 r.), handlowej (8 proc.), budowlanej (10 proc.), transportowej (21 proc.), usługowej (17 proc.). Jedynym miejscem gdzie nastąpił wzrosty było rolnictwo (o 23 proc.). Wśród wszystkich przedsiębiorców bez względu na branżę, najbardziej narażeni na niewypłacalność są przedsiębiorcy indywidualni. 

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
TSUE zajął się sprawą kredytów z WIBOR. Jak przebiegła rozprawa?
Finanse
Szefowie spółki odpowiadają za jej długi. Kary sięgają milionów złotych
Finanse
Przedsiębiorczość międzypokoleniowa. Jak sobie radzą firmy rodzinne?
Finanse
Koniec eldorado? Długi branży IT wzrosły o 20 proc.
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Finanse
Konsumenci w nieco lepszym nastroju, biznes zyskał nadzieję