Rosnąca liczba zwolnień L4 przygniata pracodawców

W 2022 roku w Polsce zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, co daje łącznie 288,8 mln dni. W 2021 roku zaświadczeń było 20,5 mln. Rosnąca liczba zwolnień najmocniej obciąża pracodawców.

Publikacja: 20.11.2023 20:16

Rosnąca liczba zwolnień L4 przygniata pracodawców

Foto: Adobe Stock

Choroba nikogo nie wybiera i pracodawcy nie powinni mieć pretensji do swoich pracowników, gdy ci korzystają ze swojego prawa do czasowej absencji w pracy ze względu na swój stan zdrowia. Stając jednak po drugiej stronie, trzeba też zrozumieć pracodawców - to głównie oni ponoszą ciężar przeorganizowania podziału obowiązków i zadań między zdrowymi pracownikami oraz znalezienia zastępstwa za nieobecnych. To potrafi przysporzyć stresu. 

Największym bciążeniem jest jednak wypłata wynagrodzenia za pierwsze dni zwolnienia, pracownik nie pracuje, często konieczne jest zatrudnienie nowej osoby w jego miejsce, w takiej sytuacji pracownik ma na głowie wypłatę dwóch wynagrodzeń za jedno stanowisko pracy. Zmiany w tej kwestii proponuje obecna koalicja w Sejmie, część pomysłów zakładała uregulowanie wypłaty zasiłków chorobowych, tak by wypłata wszystkich leżała po stronie ZUS. Podobne rozwiązanie powinno zostać zastosowane w przypadku wynagrodzeń chorobowych

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Expo w Osace szansą dla polskich firm
Finanse
Zatory płatnicze - wielki problem MŚP
Finanse
Dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój – możliwości dla firm w 2025 roku
Finanse
Polska nie wdraża unijnych przepisów na czas. Co za to grozi?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Wierzyciele będą musieli zadbać o realizację planu spłaty. Jest projekt ustawy