Aktualizacja: 25.03.2025 12:54 Publikacja: 22.02.2024 15:43
Foto: Adobe Stock
Firmy wiedzą zarówno iż proces cyfryzacji jest nieuchronny, ale także iż może on nieść ze sobą wiele korzyści i ułatwień, to mimo tego, co piąta zbadana przez Bank Gospodarstwa Krajowego firma nie korzysta z dostępnych narzędzi cyfrowych. Wnioski z przeprowadzonego badania opublikowano w raporcie „Cyfryzacja w sektorze MŚP – szanse i ograniczenia”.
– Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że świadomość nieuchronności cyfryzacji jest w sektorze polskich MŚP dość powszechna. Co więcej, większość firm spodziewa się pozytywnego wpływu procesu cyfryzacji na swoją działalność. Mimo to, co piąta badana firma nadal nie korzysta z żadnych narzędzi cyfrowych – komentuje Mateusz Walewski, główny ekonomista, dyrektor Departamentu Badań i Analiz BGK.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Dla 66 proc. mikro-, małych i średnich firm w Polsce leasing jest najważniejszym źródłem finansowania - wynika z badania Komisji Europejskiej. Pod względem popularności leasingu Polskę wyprzedza w UE tylko Finlandia.
Coraz więcej firm chce, żeby pracownicy wrócili do pracy wyłącznie w biurze albo przynajmniej w systemie hybrydowym. Jednak przymusowy powrót do biur może oznaczać wylanie dziecka z kąpielą.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Zostało tylko jedno posiedzenie Sejmu na przyjęcie ustawy, która wydłuża termin na złożenie informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis i uniknięcie wysokich rachunków za prąd dla firm.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ponad 48 tysięcy przeszkolonych urzędników ze wszystkich województw to wyzwanie, jakie stawia sobie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Na jego realizację przeznaczono blisko 100 mln zł.
Pracujemy w pełnym zakresie, ale szczególnie w przypadku lecznictwa ambulatoryjnego to funkcjonowanie jest trochę utrudnione – mówi dr n. med. Michał Zabojszcz, dyrektor szpitala MSWiA w Krakowie.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
Zespół Rafała Brzoski, który pracuje nad likwidacją barier prawnych, przekazał rządowi pierwsze 111 propozycji zmian przepisów. Ponad 60 proc. z nich dostało zielone światło, 30 proc. wymaga jeszcze dalszych prac, a tylko 8 proc. nie wejdzie w życie.
Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać: spółkę z o.o., a może JDG. Decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy takich czynników jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Hakerzy mogą wykorzystać ogromne moce obliczeniowe, przed którymi nie ochronią obecne systemy. Zagrożeni są wszyscy - ostrzegła brytyjska agencja ds. cyberbezpieczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas