Aktualizacja: 24.11.2024 20:10 Publikacja: 08.12.2021 09:00
Pracownicy coraz mniej obawiają się automatyzacji.
Foto: Adobe Stock
- Praktyka od XIX w. jest taka sama: pracodawcy chcą zmaksymalizować wartość, jaką uzyskują od pracowników, jednocześnie minimalizując koszty pracy. Jeżeli większe nasycenie technologią będzie pozwalało zrobić to taniej lub bardziej efektywnie, wtedy będą korzystać z IT, aby to osiągnąć. - tłumaczy Michał Nowak z firmy BPSC.
I zdecydowana większość z nas (81 proc.) podziela ten podgląd, wskazując, że dzięki automatyzacji praca będzie bardziej znacząca i rozwojowa. Największymi zwolennikami tej wizji okazują się są osoby w wieku 25-40, czyli popularni millenialsi. Aż 63 proc. przedstawicieli tej generacji jest przekonana, że robotyzacja w miejscu pracy jest korzystna, jeśli jest właściwie stosowana i w niektórych obszarach zmniejsza obciążenia pracowników. A jakie branże, zdaniem pytanych, mogą najwięcej wygrać na automatyzacji? 70 proc. respondentów uważa, że sektor transportu i logistyki zyska najwięcej, zaś 66 proc. typuje sektor usług finansowych i bankowych. Najmniej szans pytani dają opiece zdrowotnej (48 proc.) oraz administracji publicznej (45 proc.).
Cyberataki, których od momentu wybuchu pandemii doświadczyło pół miliona Polaków, to piąte najpoważniejsze zagrożenie, z którym musi mierzyć się współczesny świat.
W erze cyfrowego obiegu dokumentów średnie firmy wciąż są mocno przywiązane do papieru.
E-podpis planuje wdrożyć 64 proc. firm z sektora MŚP. 22 proc. z nich już korzysta z podpisu elektronicznego, a prawie trzy razy więcej planuje taką inwestycję w ciągu maksymalnie 3 lat.
Na początku 2021 r. Europol oraz organy ścigania ośmiu krajów połączyły siły, by zlikwidować rozproszoną infrastrukturę dystrybuującą malware (złośliwe oprogramowanie) o nazwie Emotet.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie lubimy zmian w pracy, te nas najzwyczajniej frustrują – takie wnioski płyną z najnowszego badania firmy analitycznej Gartner. Wśród największych zmór pracowników są wdrożenia nowych systemów IT.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas