Jak wykazać w sądzie, że nie było dyskryminacji przy rekrutacji do pracy?

W interesie pracodawcy leży, aby reguły pozyskiwania pracowników na dane stanowisko były transparentne i dobrze udokumentowane, a wyniki naboru obiektywne.

Aktualizacja: 17.11.2019 15:09 Publikacja: 17.11.2019 00:01

Jak wykazać w sądzie, że nie było dyskryminacji przy rekrutacji do pracy?

Foto: Adobe Stock

- W spółce ogłosiliśmy nabór na stanowisko kierowcy. Kandydaci do tej posady mieli legitymować się wykształceniem co najmniej średnim oraz posiadać prawo jazdy na wszystkie kategorie. Zgłosiło się troje chętnych – dwóch mężczyzn i kobieta. Wybraliśmy jednego z mężczyzn. Kobieta zgłosiła się z pytaniem, dlaczego jej nie zatrudniliśmy, choć spełniała wszystkie kryteria. Prezes zarządu poinformował ją, że osoba, która otrzymała pracę, miała większe doświadczenie jako kierowca. Odmówił jej jednak udostępnienia do wglądu dokumentów potwierdzających tę okoliczność. Kobieta wniosła pozew o odszkodowanie za odmowę nawiązania stosunku pracy z uwagi na jej płeć i kolor skóry (mulatka). Jakie argumenty możemy podnieść w procesie, aby zwiększyć szanse na swoją wygraną? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?