Pijany pracownik przymusowo poczeka na policję

Jeśli nietrzeźwy pracownik próbuje opuścić teren zakładu pracy samochodem, pracodawca ma prawo odebrać mu kluczyki do auta i zatrzymać go do czasu przyjazdu organów ścigania.

Aktualizacja: 09.11.2019 12:29 Publikacja: 09.11.2019 00:01

Pijany pracownik przymusowo poczeka na policję

Foto: AdobeStock

Powszechnie wiadomo, że pracodawca ma obowiązek nie dopuścić do pracy pracownika, który jest pod wpływem alkoholu. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów, a mianowicie z art. 17 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2137 ze zm.).

Praktyka pokazuje jednak, że sam fakt niedopuszczenia pracownika do pracy nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy, jakie wiążą się ze stawiennictwem do pracy pijanego podwładnego. Co bowiem zrobić w sytuacji, gdy pracownik nie chce czekać na przyjazd policji bądź stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób niezwiązanych z zakładem pracy? Jakie działania może podjąć pracodawca? Czy może „zatrzymać" pracownika do przyjazdu policji? Czy odmowa pozostania w firmie do tego czasu stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę z pijanym?

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?