Jak zmiany w pracy spowodowane przez COVID wpływają na wynagrodzenia urlopowe

Zredukowanie wymiaru etatu czy wprowadzenie przestoju na mocy przepisów antykryzysowych wymusza przeliczenie podstawy wynagrodzenia urlopowego. Tak samo jest w przypadku czasowego zawieszenia wypłacania określonego składnika pensji.

Publikacja: 21.07.2021 17:30

Jak zmiany w pracy spowodowane przez COVID wpływają na wynagrodzenia urlopowe

Foto: Adobe Stock

Z powodu kryzysu w gospodarce wywołanego koronawirusem wiele firm zdecydowało się obciąć podwładnym etaty i/lub wynagrodzenia. Często cięcia te obejmują tylko pewien okres, po upływie którego przywracane są poprzednie warunki zatrudnienia. Tego typu modyfikacje przysparzają dodatkowej pracy kadrowo-płacowej, m.in. w zakresie kalkulowania finalnej kwoty należności urlopowych, o obliczaniu których traktują przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.; dalej: rozporządzenie urlopowe). Regulacje tego aktu prawnego nakazują uwzględnianie zmian warunków pracy i płacy przy wyznaczaniu, ile pieniędzy powinien otrzymać pracownik za płatny wypoczynek lub za dni urlopowe, z których nie skorzystał w naturze.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama