Brak faktycznej gotowości do pracy wyklucza prawo do wynagrodzenia

Jednorazowe zgłoszenie pracodawcy gotowości do podjęcia pracy może świadczyć o tym, że pracownik tak naprawdę nie chciał jej podjąć. Może to przesądzić o niezasadności jego roszczenia.

Publikacja: 22.09.2021 12:56

Umowa o pracę

Umowa o pracę

Foto: Adobe Stock

- Od 2017 r. podpisywaliśmy z zatrudnionym cykliczne umowy zlecenia na kolejne sześć miesięcy. W czerwcu 2020 r. zrezygnowaliśmy ze współpracy z nim i nie podpisaliśmy kolejnej umowy. Wtedy wniósł pozew o ustalenie, że łączyła go z firmą umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. Przez kolejne trzy dni stawiał się w zakładzie i twierdził, że jest gotowy świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę, napisał też oświadczenie pisemne. Później nie składał już żadnych oświadczeń, ponieważ prawdopodobnie zatrudnił się gdzie indziej. We wrześniu 2021 r. sąd prawomocnie ustalił, że osoba ta od 2017 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i że zatrudnienie to trwało jeszcze trzy miesiące po odmowie podpisania ostatniej umowy (przez okres wypowiedzenia). Zatrudniony domaga się teraz wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Czy powinniśmy je wypłacić? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?