Aktualizacja: 03.01.2021 12:34 Publikacja: 03.01.2021 00:01
Zwolnienia grupowe
Foto: Adobe Stock
Jeżeli w którymś z tych okresów łączna liczba zwolnień przekroczy odpowiedni próg, pracodawca musi uruchomić procedurę zwolnień grupowych. Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z 11 listopada 2020 r. (sprawa nr C-300/19).
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Ministerstwo Aktywów Państwowych wypłaciło 13 marca Poczcie Polskiej dotację celową w wysokości prawie miliarda złotych na pokrycie kosztów świadczenia powszechnych usług pocztowych za 2023 r.
Aż dwie trzecie pracujących Polaków śledzi doniesienia medialne o masowych zwolnieniach w kraju i na świecie, a spora część z nich niepokoi się o swoją sytuację na rynku pracy.
Zarząd Poczty Polskiej zdecydował o wprowadzeniu Regulaminu Wynagradzania. Zapowiedział też czasowe zamrożenie Programu Dobrowolnych Odejść i Zwolnienia Grupowego. Propozycję odejścia otrzymało dotąd 5 tys. osób. Pierwotnie zwolnienia miały mieć znacznie większy zakres.
Pracodawca, wręczając wypowiedzenia zmieniające, powinien przewidzieć, że nie wszyscy pracownicy je przyjmą i zastanowić się, czy przypadkiem nie przeprowadza zwolnień grupowych.
Ubiegły rok zakończyliśmy z największą od wybuchu pandemii liczbą ogłoszonych i przeprowadzonych zwolnień grupowych. Jeszcze więcej pracowników może paść ofiarą grupowych cięć zatrudnienia w 2025 r., który już kilka dużych firm zaczęło od planów redukcji liczby pracowników.
Gospodarka rośnie, a inflacja i dynamika płac wyhamowały. To powinno sprzyjać wzrostowi zatrudnienia. Tymczasem w Polsce mamy niepokojąco dużo zwolnień. Ich liczba może być jeszcze wyższa.
Umowy z pracownikami, którzy zgodzą się odejść za porozumieniem stron zostaną rozwiązane z dniem 28 lutego. Ci, którzy odrzucą tę ofertę, otrzymają wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych – mówi Joanna Drozd, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. zasobów ludzkich.
W przyszłym tygodniu przeszło 8,5 tys. pracowników Poczty Polskiej dostanie propozycję dobrowolnego odejścia z firmy. Odmowa nic nie da, bo potem włączą się zwolnienia grupowe. Zarząd Poczty tłumaczy, że to konieczne, bo spółka jest w złej kondycji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas