Reklama
Rozwiń

Odpady: patent na drugie życie

Zwiększa się liczba dokonywanych zgłoszeń patentowych z dziedziny recyklingu. Firmy chcą wykorzystywać surowce, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zdolne do ponownego przetworzenia.

Publikacja: 27.04.2022 21:59

Odpady: patent na drugie życie

Foto: Adobe Stock

Każdego dnia każdy z nas pozbywa się zbędnych lub zużytych rzeczy – opakowań, butelek, zepsutych smartfonów, papieru i wielu innych, przeróżnych produktów. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co tak naprawdę dzieje się z tymi odpadami, gdy się ich pozbędziemy?

Wielu z nas uważa, że te produkty lądują na składowisku na długie lata, a prawda w wielu przypadkach jest zupełnie inna. Okazuje się, że wraz z wyrzuceniem śmieci do kosza nadajemy im nowe życie. Stają się one bowiem pełnowartościowym, tanim surowcem, nadającym się do ponownego wykorzystania w gospodarce. Wiele z tych surowców, jak np. złom żelaza i metali nieżelaznych oraz większość tworzyw sztucznych, można przetwarzać ponownie wiele razy. Z odzyskanego papieru można z kolei uzyskać np. kartony, tekturę czy ręczniki papierowe.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców to ryzykowne oszczędności
Kadry i Płace
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Sześć kroków, jak zrobić to legalnie
Kadry i Płace
Mobbing? Szef nie wypłaci odszkodowania osobom nadmiernie wrażliwym
Kadry i Płace
Wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać i kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?
Kadry i Płace
Kiedy wykorzystać urlop, by nie przepadł?
Kadry i Płace
Spór o odroczone składki ZUS w pandemii. Sąd przyznał rację pracodawcy