Nie każdą umowę cywilnoprawną wolno łączyć z etatem

Pracownik nie może wykonywać dla swojego pracodawcy tej samej pracy, co na umowie o pracę, na podstawie kontraktu cywilnoprawnego. Nawet gdyby realizował go w ramach działalności.

Publikacja: 08.06.2022 17:15

Nie każdą umowę cywilnoprawną wolno łączyć z etatem

Foto: Adobe Stock

- Zatrudniony na część etatu informatyk ma wykonywać przez trzy miesiące usługi informatyczne dla swojego pracodawcy w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Usługi z tej drugiej umowy byłyby realizowane w ramach odrębnego projektu zleconego pracodawcy. Czy to dopuszczalne? – pyta czytelniczka.

Pracownik miałby osobiście wykonywać usługi rodzajowo tożsame z tymi, które realizuje w ramach umowy o pracę. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Niezależnie od tego, czy praca sama w sobie zawierałaby istotne cechy stosunku pracy, zostałaby uznana za kontynuację zatrudnienia pracowniczego. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby umowa zawarta w ramach działalności gospodarczej pracownika realizowana była przez zatrudniane przez niego osoby.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama