Opieka nad dziećmi nie może uzasadniać niższej pensji

Korzystania z uprawnień rodzicielskich nie wolno wskazywać jako przyczyny wypowiedzenia warunków płacy, nawet jeśli pośrednio to one przesądziły o decyzji pracodawcy.

Publikacja: 10.08.2022 21:05

Opieka nad dziećmi nie może uzasadniać niższej pensji

Foto: Adobe Stock

- Pracownica, którą zatrudniamy w spółce od 2012 r., urodziła przez ten czas czwórkę dzieci. W okresie każdej ciąży przebywała na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, a następnie na urlopie macierzyńskim. Później korzystała częściowo z urlopu wychowawczego i zwolnień na opiekę nad chorymi dziećmi. W konsekwencji jej faktyczny okres pracy w spółce wyniósł niespełna rok. Pracodawca wypowiadał wszystkim zatrudnionym umowy o pracę, ustalając wysokość ich pensji. W stosunku do tej pracownicy powołał się na te właśnie, obiektywne okoliczności dotyczące przeciągających się nieobecności w pracy z powodu macierzyństwa. Określił wysokość jej wynagrodzenia w kwocie niższej niż innych pracowników zajmujących identyczne stanowisko. Pracownica pozwała szefa o odszkodowanie, twierdząc, iż czuje się dyskryminowana ze względu na korzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Czy firma może przegrać taką sprawę? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?