Z byłym pracownikiem lepiej nie zawierać zlecenia

Zmiana formy zatrudnienia z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną bywa ryzykowna. Bardzo istotny jest nowy zakres czynności. Ale i tak w razie sporu pracodawca będzie miał małe szanse na wygraną.

Publikacja: 11.01.2023 20:00

Z byłym pracownikiem lepiej nie zawierać zlecenia

Foto: Adobe Stock

- Po upływie terminu, na jaki jest zatrudniony u nas na umowę o pracę główny specjalista ds. logistyki, spółka chce zaproponować mu dalszą współpracę na podstawie kontraktu cywilnego. Będzie on zarabiał 20 proc. mniej, ale zgodził się na to, ponieważ ma spore kłopoty rodzinne i finansowe, które uniemożliwiają mu poszukiwanie innej pracy. Czy taka zmiana formy zatrudnienia rodzi jakieś zagrożenie dla pracodawcy? – pyta czytelnik.

Tak. Zmiana formy zatrudnienia z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną może być niebezpieczna. Bardzo istotny będzie zakres czynności, jaki strony uzgodnią w nowej umowie. Jeśli będzie on prawie identyczny, jak w umowie o pracę, wzrośnie ryzyko zakwestionowania ważności umowy cywilnoprawnej.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne