Aktualizacja: 22.11.2024 01:36 Publikacja: 11.01.2023 20:00
Foto: Adobe Stock
- Po upływie terminu, na jaki jest zatrudniony u nas na umowę o pracę główny specjalista ds. logistyki, spółka chce zaproponować mu dalszą współpracę na podstawie kontraktu cywilnego. Będzie on zarabiał 20 proc. mniej, ale zgodził się na to, ponieważ ma spore kłopoty rodzinne i finansowe, które uniemożliwiają mu poszukiwanie innej pracy. Czy taka zmiana formy zatrudnienia rodzi jakieś zagrożenie dla pracodawcy? – pyta czytelnik.
Tak. Zmiana formy zatrudnienia z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną może być niebezpieczna. Bardzo istotny będzie zakres czynności, jaki strony uzgodnią w nowej umowie. Jeśli będzie on prawie identyczny, jak w umowie o pracę, wzrośnie ryzyko zakwestionowania ważności umowy cywilnoprawnej.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Widmo zwiększonych kosztów utrzymania pracownika może stanowić pretekst do łamania przepisów obowiązującego prawa i dążenia przez przedsiębiorców i pracowników do zatrudniania „na czarno”.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Rozwiązanie umowy zlecenia jest zdecydowanie łatwiejsze niż rozwiązanie umowy o pracę. Trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Ważne będą między innymi zapisy, które zawarto w umowie.
Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem dwóch lat od jego oddania. Także wtedy, gdy wada ujawniła się po tym okresie, co znaczy, że poszkodowany zostaje bez odszkodowania.
Obowiązki związane z PPK wdrożonym w konkretnej firmie czy instytucji, w większości spoczywają na podmiotach zatrudniających (m.in. pracodawcach czy zleceniodawcach).
Pomysł z oskładkowaniem umów zlecenia ma wyrównać różnice między osobami pracującymi na etatach a tymi, którzy korzystają z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto z takiej zmiany odniesie większe korzyści. Wiele wskazuje bowiem na to, że głównym beneficjentem będą nie obywatele, ale budżet.
Eksperci ostrzegają, że brak ozusowania zleceń studentów jest dla nich niekorzystny. Pozbawia ich bowiem ochrony np. w razie wypadków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas