Koncert muzyczny też może być dziełem

ZUS nie może kwestionować niemal każdej umowy o dzieło. Artysta, dający koncerty w restauracji, może tworzyć dzieła, a oznaczenie oczekiwanego rezultatu może nastąpić poprzez wybór wykonawcy.

Publikacja: 22.05.2025 04:50

Koncert muzyczny też może być dziełem

Koncert muzyczny też może być dziełem

Foto: Adobe Stock

W wypadku umowy o dzieło niezbędne jest, aby starania przyjmującego zamówienie doprowadziły w przyszłości do konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Podkreśla się przy tym, że rezultat, na który umawiają się strony, musi być z góry określony, mieć samoistny byt oraz być obiektywnie osiągalny i pewny. Wykonanie dzieła najczęściej przybiera postać wytworzenia rzeczy, czy też dokonania zmian w rzeczy już istniejącej (naprawienie, przerobienie, uzupełnienie). Z punktu widzenia oczekiwanego poziomu wykonania dzieła muzycznego (przesłanki jakościowej) jego oznaczenie następuje przez wybór wykonawcy posiadającego odpowiedni poziom umiejętności (kunsztu) wymaganego ze względu na rangę wydarzenia muzycznego. Należy mieć jednak na uwadze, że wymagany przez zamawiającego poziom „artystycznego wykonania”, jako jednego z elementów identyfikujących umowę o dzieło, nie jest możliwy do wysłowienia w umowie.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Może być w piżamie, byle na trzeźwo
Kadry i Płace
Czy zespół Rafała Brzoski ułatwi rozliczenia z ZUS?
Kadry i Płace
Czy brak miejsca na dyżurze w przedszkolu uprawnia do urlopu opiekuńczego
Kadry i Płace
Szef może skontrolować, jak pracownik świadczy pracę zdalną w swoim domu
Kadry i Płace
Na co uważać, raportując niezdolność do pracy pracownika