Badanie alkomatem z szacunkiem dla pracownika

Kontrola trzeźwości nie może naruszać godności ani innych dóbr osobistych osoby, która jest poddawana badaniu. A samo badanie alkomatem nie może upokarzać ani poniżać pracownika.

Aktualizacja: 19.09.2023 10:17 Publikacja: 02.02.2023 02:00

Badanie alkomatem z szacunkiem dla pracownika

Foto: Adobe Stock

Szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika jest obowiązkiem pracodawcy. Godność to sfera osobowości konkretyzująca się w poczuciu własnej wartości człowieka i oczekiwania szacunku ze strony innych ludzi. Poczucie to jest zmienne. Kształtują je czynniki zewnętrzne uwarunkowane kulturowo, historycznie, religijnie, a także czynniki wewnętrzne, cechy psychiki człowieka.

Cześć, dobre imię oraz dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego. Naruszenie czci może więc nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 1971 r. (II RC 455/71, OSNCP 1972, nr 4, poz. 77).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama