Badanie alkomatem z szacunkiem dla pracownika

Kontrola trzeźwości nie może naruszać godności ani innych dóbr osobistych osoby, która jest poddawana badaniu. A samo badanie alkomatem nie może upokarzać ani poniżać pracownika.

Aktualizacja: 19.09.2023 10:17 Publikacja: 02.02.2023 02:00

Badanie alkomatem z szacunkiem dla pracownika

Foto: Adobe Stock

Szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika jest obowiązkiem pracodawcy. Godność to sfera osobowości konkretyzująca się w poczuciu własnej wartości człowieka i oczekiwania szacunku ze strony innych ludzi. Poczucie to jest zmienne. Kształtują je czynniki zewnętrzne uwarunkowane kulturowo, historycznie, religijnie, a także czynniki wewnętrzne, cechy psychiki człowieka.

Cześć, dobre imię oraz dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego. Naruszenie czci może więc nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 1971 r. (II RC 455/71, OSNCP 1972, nr 4, poz. 77).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?