Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?

Gdy pracownik wyrządził szkodę swemu pracodawcy, nie zawsze konieczne jest dochodzenie zapłaty odszkodowania przed sądem pracy. Korzystniejsze i szybsze może być rozwiązanie polubowne. W razie odmowy realizacji ugody, firma może wystąpić do sądu pracy o nadanie jej klauzuli wykonalności bez potrzeby wszczynania procesu.

Publikacja: 10.07.2025 05:40

Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?

Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?

Foto: Adobe Stock

Jeśli pracownik wyrządził firmie szkodę przy wykonywaniu swych obowiązków, pracodawca może wystąpić o zapłatę odszkodowania do sądu pracy. Spoczywa na nim wówczas ciężar dowodu. Zgodnie bowiem z art. 116 k.p. pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 2020 r. (sygn. akt II PK 228/18), stwierdzając, że przesłankami odpowiedzialności pracownika za szkody wyrządzone w mieniu pracodawcy wskutek zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych są bezprawność zachowania i wina pracownika oraz szkoda pracodawcy i normalny (tj. typowy, stanowiący potwierdzoną doświadczeniem życiowym prawidłowość) związek przyczynowy między ową szkodą i zachowaniem jej sprawcy. Rodzaj winy pracownika implikuje rozmiary odpowiedzialności odszkodowawczej: od pełnej odpowiedzialności, obejmującej rzeczywiste straty i utracone przez pracodawcę korzyści w przypadku winy umyślnej (art. 122 k.p.), do odpowiedzialności ograniczonej tylko do rzeczywistych strat pracodawcy i nieprzekraczającej trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę pracownika w razie przypisania sprawcy szkody winy nieumyślnej (art. 115 i art. 119 k.p.). Ciężar wykazania wszystkich tych przesłanek spoczywa na pracodawcy. Zatem pracodawca, decydując się na dochodzenie przed sądem odpowiedzialności pracownika za wyrządzoną szkodę, musi przygotować się do skomplikowanego i zwykle długotrwałego procesu, którego wynik zawsze jest obarczony ryzykiem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Kadry i Płace
O czym pracodawca musi informować urzędy i za co może zostać ukarany?
Reklama
Reklama