Aktualizacja: 11.09.2024 10:50 Publikacja: 20.04.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Powierzenie pracownikowi mienia znacznej wartości z obowiązkiem jego zwrotu lub wyliczenia się (np. powierzenie towarów magazynierowi, przedstawicielowi handlowemu lub sprzedawcy) nierzadko wiąże się ze znacznym ryzykiem pracodawcy. Ten w razie niewywiązania się przez pracownika z tego obowiązku – np. na skutek uszkodzenia mienia, jego utraty lub tzw. manka – może ponieść znaczne straty finansowe. Natomiast odzyskanie od pracowników równowartości utraconych towarów nie jest wcale prostą sprawą, gdyż postępowania sądowe o odszkodowanie często trwają latami i łączą się z dodatkowymi kosztami oraz stratą czasu.
Od 15 sierpnia br. firmy zatrudniające osoby małoletnie w celu przygotowania do zawodu muszą posiadać politykę regulującą zasady i procedury zapewniające bezpieczną relację między małoletnimi a dorosłymi.
Państwowa Inspekcja Pracy ma uzyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych w stosunek pracy. Już teraz organizacje powinny przeanalizować stosowany model B2B, aby ograniczyć związane z tym ryzyka. Na co powinny zwrócić uwagę? Kiedy model B2B się obroni?
Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej muszą od lipca 2024 r. składać wnioski o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis z załącznikiem sporządzonym na nowym formularzu.
Czy pracownik podlega ochronie przedemerytalnej, gdy strony zawarły umowę na czas określony, który upływa przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego?
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
Czy rozwód kończy również więź powinowactwa między byłymi małżonkami a rodzicami współmałżonka? Czy w razie śmierci teściowej lub teścia przysługuje wolne na pogrzeb, tzw. urlop okolicznościowy?
W postępowaniach upadłościowych liczących ponad siedmiu wierzycieli rada wierzycieli składa się z pięciu członków i dwóch zastępców. W granicach wyznaczonych przez przepisy możliwe są tu pewne modyfikacje, jeśli nie odbierają radzie zdolności do działania.
Wsłuchujemy się w głosy i propozycje uczestników rynku. Nie ma wśród nich postulatów radykalnych zmian – mówi „Rz” Agnieszka Olszewska, nowa prezes UZP.
Covid spowodował nie tylko poważne problemy w aspekcie zdrowotnym, ale też skomplikował funkcjonowanie całej gospodarki. Skutkowało to całkowitym rozregulowaniem rynku i potężnymi zmianami cen, dostępności produktów i zapotrzebowania na pracowników.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
Do rozdysponowania wśród akcjonariuszy tylko we wrześniu pozostało jeszcze około 9,3 mld zł. Które spółki z GPW mają w planach sowite wypłaty?
Niedawno nastąpiła roszada na liście najbogatszych kobiet na naszym globie. Dotychczasową liderkę tego zestawienia zastąpiła 74-letnia Alice Walton. Amerykanka jest dziedziczną gigantycznej fortuny.
Współczesne rodziny coraz częściej funkcjonują w modelu patchworkowym. Zarządzanie finansami w takich rodzinach to proces złożony, wymagający nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także wzajemnego zrozumienia, komunikacji oraz jasnych zasad.
Trwające od czwartku problemy z dostępem do e-usług podatkowych powinny skończyć się jeszcze dziś – uważa Ministerstwo Finansów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
W środę rozpoczyna się trzydniowa wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce. Rozmowy dotyczyć będą przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
- Mówiła "ja mam plan", ale tego planu nie było - tak amerykanista prof. Zbigniew Lewicki ocenił występ wiceprezydent USA Kamali Harris podczas debaty z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Ekspert odniósł się w też w RMF FM do poparcia, jakiego kandydatce Demokratów udzieliła piosenkarka Taylor Swift.
Na warszawskiej giełdzie znów to niedźwiedzie mają więcej do powiedzenia. Czy sytuacja zmieni się po danych o inflacji z USA?
Na ten moment kilka pokoleń miłośników sztuki musiało czekać przez wiele dekad. Obraz "Pokutująca Maria Magdalena" barokowej mistrzyni Artemisii Gentileschi, którą uważa się za jedną z najwcześniejszych prekursorek sztuki feministycznej, będzie można oglądać na wystawie.
To była szczególnie dramatyczna konfrontacja polityczna, pokazująca prawdziwe oblicze Donalda Trumpa i Kamali Harris. Obydwoje pokazali temperament, dobre przygotowanie merytoryczne i zdolności do szybkiej riposty.
Przedsiębiorcy z Mazowsza już we wrześniu będą mogli składać pierwsze wnioski o preferencyjne pożyczki unijne na rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowy z partnerami finansującymi w sprawie uruchomienia naborów.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego sporządziła uzasadnienie do kwietniowej uchwały odpowiadającej na sześć kluczowych pytań w sprawach frankowych. Na to uzasadnienie czekało wielu prawników, w tym sędziów, i naturalnie sami frankowicze.
- Co do ustroju, który w Polsce panuje, proszę być spokojnym, nic się nie zmieniło w ciągu 24 godzin, ani nawet w dłuższej perspektywie - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Środowy poranek nie przynosi istotnych zmian notowań złotego. Czy zmieni się to w ciągu dnia?
Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.
Zanim Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej z Kamalą Harris powiedział publicznie, że imigranci w Springfield (stan Ohio), zjadają koty, psy i inne zwierzęta domowe, zwolennicy Trumpa (w tym m.in. jego syn, Donald Trump Jr) publikowali zdjęcia byłego prezydenta z kotami, kaczkami i gęśmi. Dlaczego?
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Gdyby swoje ugrupowanie polityczne miał prezydent Andrzej Duda, partia taka weszłaby do Sejmu z niemal dwucyfrowym poparciem - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Fiasko kolejnych mediacji Rafako, tym razem z JSW Koks ma być gwoździem do trumny tej spółki. W firmie wkrótce skończą się ostatnie pieniądze. Związkowcy mają za złe, że do trudnej sytuacji firmy doprowadziły spółki skarbu państwa. Piszą list do premiera Tuska o pomoc.
Studenci z Ukrainy studiowali w Collegium Humanum „na papierze”. Dzięki temu mogli uniknąć państwowego egzaminu w swoim kraju – „Rz” ujawnia nowe ustalenia śledztwa.
W tym roku turystyka przyniesie światowej gospodarce rekordowe 11,1 biliona dolarów - wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.
W USA odbyła się pierwsza debata między byłym prezydentem Donaldem Trumpem a obecną wiceprezydent Kamalą Harris. Starcie polityków skomentował miliarder Elon Musk, właściciel Twittera i Tesli.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zwrócił się również o nieużywanie sformułowania "czynny żal" w kontekście tzw. neosędziów.
Przedsiębiorcy bronią się przed upadłością próbując restrukturyzacji, jednak są stygmatyzowane przez kontrahentów.
Proponowana zmiana w ustawie o rynku mocy pozwoli na wydłużenie systemu wsparcia dla starszych elektrowni jądrowych po lipcu 2025 r. Na razie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło założenia do projektu ustawy. To dobre informacje m.in. dla Taurona i PGE.
Polskie firmy pod względem wykorzystania sztucznej inteligencji dzieli przepaść od światowych liderów używających tej technologii. Jak się okazuje, przedsiębiorcy i pracownicy wciąż boją się używać takich narzędzi.
W debacie, która może rozstrzygnąć o wyniku wyborów prezydenckich w USA, wiceprezydent Kamala Harris wcieliła się w rolę prokurator, która ocenia skazanego Donalda Trumpa. Ale wielu Amerykanów może uznać, że to wyraz pogardy dla ich własnej niedoli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas