Aktualizacja: 15.01.2025 01:10 Publikacja: 01.06.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Na skutek wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (DzUrz UE L z 2019 r. Nr 186, str. 105) zmianie uległy zasady organizowania niezbędnych szkoleń dla pracowników.
Jednym z założeń dyrektywy jest zapewnienie pracownikom szkoleń niezbędnych w wykonywanej pracy.
Zniknie litania przesłanek, które trzeba wykazać, aby udowodnić mobbing. A krzywdy zrekompensuje co najmniej półroczna pensja.
Przepisy doprecyzowujące okres, po jakim przedsiębiorca może ponownie skorzystać z ulgi w składkach zwanej Mały ZUS plus, wciąż nie weszły w życie. Czy w 2025 r. ZUS nadal wymaga trzyletniej przerwy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę definicji mobbingu, która obowiązywała przez ponad 20 lat. Obecnie niewłaściwe zachowanie nie zawsze oznacza mobbing. Jak go rozpoznać? Czy za mobbing może być uznane zlecanie pracy nadliczbowej, telefony po godzinach pracy albo wyznaczanie zadań powyżej kompetencji?
W sprawie o odszkodowanie za mienie powierzone pracownik może kwestionować ważność umowy o odpowiedzialności materialnej, prawidłowość powierzenia mu mienia czy rzetelność inwentaryzacji. Jak uniknąć popełnianych błędów i nie ryzykować przegranej w sądzie?
Ustalając prawo i wysokość wynagrodzenia rocznego. tzw. trzynastki, należy wyłączać okresy i wynagrodzenie wypłacone za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Co się dzieje w razie ich wliczenia?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Jeszcze dekadę temu to banki stały na pozycji wygranych w kwestii kredytów frankowych. Dziś konsumenci z łatwością pokonują największe nawet instytucje finansowe. Jak do tego doszło?
Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.
Eksperci zajmujący się rynkiem pracy dostrzegają nowe zjawisko, które zaczyna się rozprzestrzeniać wśród pracowników. Młodzi pracownicy korporacji zaczynają zmieniać styl pracy, co potencjalnie może być niekorzystne dla firmy. Na czym polega „soft quitting”?
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Zawarcie umowy standstill powoduje zawieszenie możliwości windykacji, dokonywania potrąceń, a nawet wszczęcia egzekucji po to, aby dać stronom czas na rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia i odsunąć zagrożenie upadłością.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas