Pracownicy mogą ruszyć szturmem na urlopy rodzicielskie

Od 26 kwietnia 2023 r. prawo do urlopu rodzicielskiego nabyli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2017 r. lub później, których matki nie pozostawały w zatrudnieniu w dniu ich narodzin.

Publikacja: 29.06.2023 02:00

Pracownicy mogą ruszyć szturmem na urlopy rodzicielskie

Foto: Adobe Stock

Przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (dalej: dyrektywa 2019/1158) zobowiązały państwa członkowskie do takiego uregulowania zasad udzielania urlopu rodzicielskiego, aby każdy z rodziców dziecka miał prawo do co najmniej dwóch miesięcy nieprzenoszalnego na drugiego z rodziców urlopu rodzicielskiego. Wdrażając te zasady w ramach ostatniej nowelizacji kodeksu pracy polski ustawodawca zdecydował się nie tylko zwiększyć wymiar uregulowanego już wcześniej urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni, ale także zmienić dotychczasowe zasady jego udzielania.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom