Choroba zawodowa: obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy

Gdy u pracownika stwierdzono chorobę zawodową, a pracodawca mimo obowiązku nie dostosuje do jego ograniczeń stanowiska pracy, zostanie obciążony wpłatą na PFRON w wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Publikacja: 05.10.2023 02:00

Choroba zawodowa: obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy

Foto: Adobe Stock

Za chorobę zawodową uważa się – zgodnie z art. 2351 kodeksu pracy – chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”. Mianem narażenia zawodowego określa się wpływ czynników szkodliwych, tj. m.in. chemicznych, biologicznych, fizycznych, uczulających (alergenów), rakotwórczych oraz sposób wykonywania pracy. Przy analizie czynników szkodliwych dla zdrowia bada się m.in.:

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Powódź uniemożliwia pracę. Jakie warianty ma pracownik? Czy dostanie zapłatę?
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?