Dla kogo dni wolne od pracy za oddawanie krwi? Nowe wytyczne

Zwolnienie od pracy za oddanie krwi przypada na dzień donacji i następny kalendarzowy, nawet jeśli to dla pracownika dzień wolny rozkładowo, np. sobota.

Publikacja: 05.10.2023 06:00

Dla kogo dni wolne od pracy za oddawanie krwi? Nowe wytyczne

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 318 ze zm.) honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Zwolnienie od pracy przysługuje też na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

Pracodawcy mają jednak wątpliwości, czy przepis mówi o kolejnych dniach kalendarzowych, niezależnie, czy są one pracujące czy rozkładowo wolne od pracy. Stanowisko w tej sprawie przysłało redakcji „Rz” Narodowe Centrum Krwi. Wskazuje, że należy kierować się literalną treścią przepisu, chodzi zatem o następny dzień kalendarzowy. Jeśli więc pracownik będący honorowym dawcą krwi odda krew w piątek, a sobota jest dla niego dniem rozkładowo wolnym od pracy, faktycznie wykorzysta tylko jeden dzień wolny. Nie ma podstaw, by przesunąć termin udzielenia wolnego na roboczy poniedziałek.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wolność czy ukryte nadgodziny?
Kadry i Płace
Czy zadaniowy czas pracy wyklucza wynagrodzenie za nadgodziny
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: związkowiec to nierób czy bohater?
Kadry i Płace
Jakie są najczęstsze grzechy związków zawodowych
Kadry i Płace
Nadchodzi rewolucja w zasadach działania agencji zatrudnienia