Reklama
Rozwiń

Sposób naliczania emerytury też może dyskryminować

Dyrektywę antydyskryminacyjną 2000/78, która dotyczy stosunków pracy, stosuje się w sytuacji wypłaty wszystkich środków, które pozostają w funkcjonalnym związku z zatrudnieniem. Emerytury też.

Publikacja: 11.01.2024 02:00

Sposób naliczania emerytury też może dyskryminować

Foto: Adobe Stock

Pojęcie zatrudnienia czy też zwłaszcza dostępu do zatrudnienia jest kluczowe dla możliwości stosowania prawa europejskiego przez sądy europejskie. Jest to pojęcie interpretowane szeroko, co wydaje się ogólną tendencją orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Istotę sporu między Unią a Polską w poprzednich latach warto przypomnieć dlatego, że pokazuje on, na czym polega rozszerzająca interpretacja przepisów dotyczących wartości podstawowych. O ile bowiem Unia nie ma prawa ingerowania w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości, to ma obowiązek ochrony wartości podstawowych, do których należy niezależność sądów. Jeżeli zatem poszczególne elementy organizacji sądownictwa wpływają na ową niezależność, stają się one przedmiotem jurysdykcji sądów unijnych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców to ryzykowne oszczędności
Kadry i Płace
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Sześć kroków, jak zrobić to legalnie
Kadry i Płace
Mobbing? Szef nie wypłaci odszkodowania osobom nadmiernie wrażliwym
Kadry i Płace
Wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać i kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?
Kadry i Płace
Kiedy wykorzystać urlop, by nie przepadł?