Reklama
Rozwiń

Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Sam fakt, że wypłata premii przypada po rozwiązaniu stosunku pracy, nie może być powodem odmowy jej przyznania. Dotyczy to także nagrody. W obu przypadkach brak wypłaty może zostać uznany za naruszenie zasady równego traktowania.

Publikacja: 20.06.2024 04:30

Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Foto: Adobe Stock

Pracownicy rozważający odejście z pracy często kalkulują sobie, jak data złożenia wypowiedzenia wpłynie na premie i nagrody, których się spodziewają. Zwłaszcza przyznawanie bonusów rocznych budzi mnóstwo emocji w firmach. Pracodawcy z kolei muszą mieć wliczone w budżety ewentualne składniki wynagrodzenia dodatkowego czy odprawy.

Nie każdy pracownik zdaje sobie sprawę z tego, że złożenie wypowiedzenia nie oznacza automatycznie pozbawienia prawa do otrzymania bonusu rocznego. Te ostatnie określone są zazwyczaj w regulaminach wynagradzania, premiowania albo – choć jest to rzadkością – w zbiorowym układzie pracy. To tam znajdziemy zasady ich naliczania i przyznawania. A zasady te są określone prawidłowo, jeśli można je uznać za konkretne, obiektywne i niedyskryminujące. To znaczy, że kryteriami, które wzięto pod uwagę, jest np.:

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców to ryzykowne oszczędności
Kadry i Płace
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Sześć kroków, jak zrobić to legalnie
Kadry i Płace
Mobbing? Szef nie wypłaci odszkodowania osobom nadmiernie wrażliwym
Kadry i Płace
Wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać i kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?
Kadry i Płace
Kiedy wykorzystać urlop, by nie przepadł?
Kadry i Płace
Spór o odroczone składki ZUS w pandemii. Sąd przyznał rację pracodawcy