Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Sam fakt, że wypłata premii przypada po rozwiązaniu stosunku pracy, nie może być powodem odmowy jej przyznania. Dotyczy to także nagrody. W obu przypadkach brak wypłaty może zostać uznany za naruszenie zasady równego traktowania.

Publikacja: 20.06.2024 04:30

Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Foto: Adobe Stock

Pracownicy rozważający odejście z pracy często kalkulują sobie, jak data złożenia wypowiedzenia wpłynie na premie i nagrody, których się spodziewają. Zwłaszcza przyznawanie bonusów rocznych budzi mnóstwo emocji w firmach. Pracodawcy z kolei muszą mieć wliczone w budżety ewentualne składniki wynagrodzenia dodatkowego czy odprawy.

Nie każdy pracownik zdaje sobie sprawę z tego, że złożenie wypowiedzenia nie oznacza automatycznie pozbawienia prawa do otrzymania bonusu rocznego. Te ostatnie określone są zazwyczaj w regulaminach wynagradzania, premiowania albo – choć jest to rzadkością – w zbiorowym układzie pracy. To tam znajdziemy zasady ich naliczania i przyznawania. A zasady te są określone prawidłowo, jeśli można je uznać za konkretne, obiektywne i niedyskryminujące. To znaczy, że kryteriami, które wzięto pod uwagę, jest np.:

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?