Nieuzasadniona zwłoka w poinformowaniu o L-4 uzasadni dyscyplinarkę

Pracownik powinien z własnej inicjatywy w sposób wiarygodny i bez nieuzasadnionej zwłoki powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swej nieobecności w pracy, a niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracownika stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego. W świetle ustaleń faktycznych sprawy, nie doszło do sytuacji, w której powód nie zwlekał z usprawiedliwieniem swojej nieobecności. Wręcz przeciwnie, mimo upływu dwóch dni, skarżący nie skontaktował się z pracodawcą, nie podał przyczyny nieobecności i nie usprawiedliwił absencji. Próby nawiązania z powodem kontaktu okazały się bezskuteczne.

Publikacja: 04.07.2024 04:30

Nieuzasadniona zwłoka w poinformowaniu o L-4 uzasadni dyscyplinarkę

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy postanowieniem z 13 grudnia 2023 r. (III PSK 124/22).

Rozpatrywana sprawa dotyczyła pracownika zwolnionego w trybie dyscyplinarnym z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Przez kilka dni nie przychodził on do pracy, ale nie poinformował pracodawcy o przyczynach swojej nieobecności. Z tego względu czwartego dnia pracodawca rozwiązał z nim umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?
Kadry i Płace
Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
Kadry i Płace
Powódź 2024: Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy można wypowiedzieć umowę przez e-mail lub sms?
Kadry i Płace
Kiedy można zawrzeć umowę na zastępstwo?