Aktualizacja: 18.04.2025 22:23 Publikacja: 01.08.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Zdarza się, że bogate w twórcze tezy prawo Unii Europejskiej przynosi w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości rozstrzygnięcia całkiem elementarne. W każdym razie są to rozstrzygnięcia, jeżeli nie ustanawiające, to przypominające elementarne reguły wykładni prawa tak, aby nie miały one charakteru dyskryminacyjnego.
Dyrektywa 2000/78 przyniosła wyraźny przepis zakazujący dyskryminacji ze względu na wiek w ramach stosunków zatrudnienia. W sprawie C-501/2012 i innych do C-506/12 oraz 540 i 541/12 powiązanych przedmiotowo sprawach okoliczności były podobne. Dotyczyły one ustaw niemieckich regulujących zatrudnienie urzędników w Berlinie (który jest odrębnym landem) i państwowych. Urzędnicy zostali zatrudnieni pod rządami przepisów pochodzących sprzed wejścia w życie dyrektywy. Na skutek wejścia w życie dyrektywy zakazującej (z pewnymi ograniczeniami) dyskryminacji ze względu na wiek niemiecki ustawodawca przyjął nową ustawę, wskutek czego wynagrodzenia zostały przeszeregowane w ramach nowego systemu wynagrodzeń.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas