Odpowiedzialność pracownika w razie kradzieży powierzonego mu mienia

Jeżeli nieznani sprawcy dokonali kradzieży w mieniu firmy powierzonym pracownikowi, to będzie on odpowiadał materialnie za powstałą z tego powodu szkodę tylko wówczas, gdy można mu przypisać winę w jej powstaniu.

Publikacja: 17.10.2024 04:30

Odpowiedzialność pracownika w razie kradzieży powierzonego mu mienia

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy przewiduje dwa reżimy odpowiedzialności materialnej pracowników: ogólny, zawierający znaczne ograniczenia odpowiedzialności pracowników, uregulowany w art. 114 – 122 k.p., oraz szczególny, znacznie surowszy dla pracowników, dotyczący ich odpowiedzialności za mienie powierzone, unormowany w art. 124 – 127 k.p.

Dla pracodawców korzystniejsze jest objęcie pracowników zasadami odpowiedzialności materialnej za powierzone im mienie, gdyż ma to wiele zalet w porównaniu z ogólnymi regułami dotyczącymi odpowiedzialność materialnej pracowników. Wynika to przede wszystkim z tego, że przy zastosowaniu odpowiedzialności za powierzone mienie, pracodawca, w razie procesu sądowego, zobowiązany jest jedynie do wykazania szkody i jej rozmiaru oraz udowodnienia, że szkoda powstała wskutek niezwrócenia powierzonego mienia lub niewyliczenia się z niego. Zwolniony jest za to od obowiązku dowodzenia, że szkoda powstała z winy pracownika.

Pozostało 83% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom