Reklama
Rozwiń

Odpowiedzialność pracownika w razie kradzieży powierzonego mu mienia

Jeżeli nieznani sprawcy dokonali kradzieży w mieniu firmy powierzonym pracownikowi, to będzie on odpowiadał materialnie za powstałą z tego powodu szkodę tylko wówczas, gdy można mu przypisać winę w jej powstaniu.

Publikacja: 17.10.2024 04:30

Odpowiedzialność pracownika w razie kradzieży powierzonego mu mienia

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy przewiduje dwa reżimy odpowiedzialności materialnej pracowników: ogólny, zawierający znaczne ograniczenia odpowiedzialności pracowników, uregulowany w art. 114 – 122 k.p., oraz szczególny, znacznie surowszy dla pracowników, dotyczący ich odpowiedzialności za mienie powierzone, unormowany w art. 124 – 127 k.p.

Dla pracodawców korzystniejsze jest objęcie pracowników zasadami odpowiedzialności materialnej za powierzone im mienie, gdyż ma to wiele zalet w porównaniu z ogólnymi regułami dotyczącymi odpowiedzialność materialnej pracowników. Wynika to przede wszystkim z tego, że przy zastosowaniu odpowiedzialności za powierzone mienie, pracodawca, w razie procesu sądowego, zobowiązany jest jedynie do wykazania szkody i jej rozmiaru oraz udowodnienia, że szkoda powstała wskutek niezwrócenia powierzonego mienia lub niewyliczenia się z niego. Zwolniony jest za to od obowiązku dowodzenia, że szkoda powstała z winy pracownika.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców to ryzykowne oszczędności
Kadry i Płace
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Sześć kroków, jak zrobić to legalnie
Kadry i Płace
Mobbing? Szef nie wypłaci odszkodowania osobom nadmiernie wrażliwym
Kadry i Płace
Wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać i kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?
Kadry i Płace
Kiedy wykorzystać urlop, by nie przepadł?