Zasiłek chorobowy – okres wyczekiwania i prawo do świadczenia

Prawo do zasiłku chorobowego zależy od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne i jak długo ono trwa. Ważne jest też, w jakim okresie wystąpiła niezdolność do pracy.

Publikacja: 17.10.2024 04:30

Zasiłek chorobowy – okres wyczekiwania i prawo do świadczenia

Foto: Adobe Stock

Problematyka związana z zasiłkiem chorobowym (z ubezpieczenia chorobowego) najczęściej jest przedmiotem sporów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a w konsekwencji źródłem orzecznictwa sądowego. Zapewne jest to związane z masowością spraw z tego zakresu przedmiotowego. Sprawy te mogą być zaś rozpatrywane zarówno z perspektywy osoby wykonującej określone zadania (w ramach stosunku pracowniczego czy cywilnoprawnego), jak i z perspektywy prowadzącego działalność gospodarczą. Przedstawiamy wybrane aspekty faktyczne dotyczące tego zasiłku. Punkt wyjścia w ocenie prawnej stanowią regulacje prawne ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 2780; dalej: ustawa zasiłkowa).

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom