Jakie opłaty od pism procesowych w sprawach z prawa pracy?

Ostatnie zmiany dotyczące kosztów sądowych, a ściślej rzecz biorąc opłat w sprawach pracowniczych, miały miejsce przeszło rok temu – we wrześniu 2023 r. Jak kształtują się te koszty dla pracodawcy?

Publikacja: 24.10.2024 04:30

Jakie opłaty od pism procesowych w sprawach z prawa pracy?

Foto: Adobe Stock

Konieczność uiszczania kosztów w sprawach pracowniczych kształtuje się odmiennie w zależności od tego kto występuje z powództwem. Pracownicy są w tym względzie bardzo uprzywilejowani, ponieważ przyznano im zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie opłat od pozwów we wszystkich kategoriach spraw, czyli także w tych gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 złotych (art.35 ust.1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Wcześniejsze obowiązujące przepisy nakazywały w takich sprawach uiszczać opłaty od pozwów także pracownikom. Całkowite zwolnienie z pewnością zachęca pracowników do składania pozwów, o czym świadczy wzrastający wpływ w sądach pracy. Całkowita bezpłatność pozwów nie skłania też do refleksji przy formułowaniu czasem nieprzemyślanych żądań, dla których wcześniej zaporą była konieczność zapłacenia opłaty stanowiącej 5 proc.żądanej kwoty. Pracodawcy w sprawach o wartości przedmiotu sporu niższej niż 50 000 zł uiszczają opłaty od pozwów jak dotychczas. W postępowaniu odwoławczym pracownicy nie mają w obowiązku uiszczania nawet opłaty podstawowej (30 zł) od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Taką trzydziestozłotową opłatę od tych wszystkich wyżej wymienionych pism uiścić musi natomiast pracodawca w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 000 zł.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Kiedy małżonek jest dla ZUS osobą współpracującą przy działalności?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Kadry i Płace
Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?
Kadry i Płace
Kiedy nie przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy?
Kadry i Płace
Czy pracownik może swobodnie korzystać ze służbowego sprzętu?
Kadry i Płace
Powódź 2024. Są wątpliwości co do uprawnień pracowniczych