Reklama
Rozwiń

Kiedy ZUS uzna, że chodzi o wyłudzenie zasiłku?

ZUS może badać wysokość podstawy składek na ubezpieczenia społeczne pod kątem jej ekwiwalentności do pracy oraz możliwości i potrzeb pracodawcy. Dotyczy to też przedsiębiorców, którzy deklarują wysokość tej podstawy za siebie. ZUS może uznać, że doszło do wyłudzenia zasiłku.

Publikacja: 12.12.2024 05:10

Kiedy ZUS uzna, że chodzi o wyłudzenie zasiłku?

Foto: Adobe Stock

ZUS ma prawo kwestionować uprawnienia do zasiłków związanych z chorobą czy rodzicielstwem. Może to zrobić nie tylko wtedy, gdy umowa o pracę, zlecenia czy inny tytuł do objęcia ubezpieczeniem ma charakter pozorny, ale również wtedy, gdy określona umowa (albo działalność gospodarcza) jest co prawda wykonywana, lecz ustalona podstawa wymiaru składek nie jest proporcjonalna do osiąganych przychodów z tej umowy albo działalności, lub gdy przychody te są niewspółmierne do możliwości finansowych pracodawcy (zleceniodawcy) albo charakteru pracy. ZUS może podważyć prawo do zasiłków także wtedy, gdy wykonywana praca, zlecenie lub działalność nie jest na tyle zintensyfikowana, aby można było uznać, że oprócz zamiaru objęcia ochroną ubezpieczeniową miała ona przysłużyć się jeszcze osiąganiu zysków – przynajmniej w zamiarze.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?