Członek zarządu nie może działać przez pełnomocnika

Członek zarządu nie może udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania siebie jako członka organu przy czynności dokonywanej w imieniu spółki. Może jednak, nawet w przypadku reprezentacji łącznej z innym członkiem zarządu, udzielić pełnomocnictwa do działania w imieniu spółki.

Publikacja: 17.12.2024 05:40

Członek zarządu nie może działać przez pełnomocnika

Foto: Adobe Stock

Funkcje członka organu spółki można sprawować jedynie osobiście. Uczestnictwo w zarządzie wymaga więc osobistego wykonywania wszelkich praw i obowiązków w zakresie prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku składania oświadczeń woli w imieniu spółki. Fakt, że w imieniu spółki działa konkretna osoba fizyczna – członek jej zarządu, powołany i (najczęściej) ujawniony w rejestrze przedsiębiorców KRS, zapewnia bezpieczeństwo obrotu prawnego w obszarze reprezentacji spółki i dokonywania czynności prawnych z udziałem spółki w obrocie prawnym. Przyjęcie stanowiska odmiennego i aprobata dla swoistego delegowania kompetencji reprezentacji na pełnomocnika zarządcy nie dość, że nie daje się pogodzić z wymogiem osobistego sprawowania funkcji w zarządzie, to jeszcze prowadziłoby do tworzenia piętrowej struktury umocowania, która byłaby trudna do zweryfikowania i obciążona znaczącym ryzykiem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Likwidacja luki płacowej zaboli pracodawców
Kadry i Płace
Którzy cudzoziemcy stracą możliwość pracy w Polsce?
Kadry i Płace
Jak zadbać o to, by pracownik nie wspierał konkurencji?
Kadry i Płace
Jawność doprowadzi do podwyżek pensji kobiet
Kadry i Płace
Jak uniknąć błędu, tworząc regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?