Aktualizacja: 21.02.2025 14:13 Publikacja: 20.02.2025 05:00
Foto: Adobe Stock
Nakładając karę porządkową, kadrowcy muszą ściśle przestrzegać zasad określonych przepisami kodeksu pracy i korzystać z dość bogatego orzecznictwa sądowego. Popełnienie błędu może oznaczać, że mimo wystąpienia podstawy do ukarania, na pracownika nie będzie mogła być nałożona kara porządkowa. Na kadrowców czeka tu kilka pułapek.
Nawet w międzynarodowej korporacji praca nie może trwać bez przerwy, a zatrudniony musi mieć czas na odpoczynek.
W sytuacjach patologicznych inspektor przekształci umowy cywilnoprawne w umowy o pracę. Propozycje zmian w KPO budzą wątpliwości firm.
Firma musi podać w dokumencie wypowiedzenia umowy o prace powód rozwiązania tej umowy w sposób konkretny i zrozumiały dla pracownika.
Pracownik korzystający z bonów i kart żywieniowych może być obciążony nie tylko podatkiem, ale także składkami ZUS. Mimo wprowadzenia wyższych limitów, niełatwo jest skorzystać z rozwiązań, które powinny służyć zatrudnionym. Dlaczego?
Nawet bez polskiej ustawy o sztucznej inteligencji, firma może wprowadzić regulacje określające, jak z niej korzystać. Brak takich zasad może przysporzyć pracodawcy problemów.
Od 1 marca 2025 roku zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń - przypomina w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Odsetek firm, które pozwalają zatrudnionym na wykonywanie pracy w formie zdalnej, skurczył się w ciągu roku o 9 pkt proc. Tak wynika z raportu Grant Thornton.
To Filipińczycy i Kolumbijczycy dostali w 2024 r. najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, wyprzedzając pracowników z Indii i Nepalu. Pomimo większych trudności ze ściąganiem obcokrajowców trafiło do nich nieco więcej zezwoleń niż rok wcześniej.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Samo korzystanie z pracy osób na tzw. home office w Polsce nie oznacza z automatu powstania stałego zakładu zagranicznej spółki w rozumieniu polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Kłopoty ze znalezieniem pracowników w oświacie, służbie zdrowia, transporcie publicznym, czy osób do służb mundurowych są wyzwaniem dla władz samorządowych. Te braki kadrowe mogą wpłynąć na jakość usług publicznych i na funkcjonowanie miast.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas