Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku

Skutkiem śmierci etatowca jest wygaśnięcie stosunku pracy. Zdarzenie pociąga za sobą konieczność rozliczenia się pracodawcy z osobami uprawnionymi do świadczeń po pracowniku. Szef nie może stosować wówczas przepisów kodeksu cywilnego, ponieważ kodeks pracy określa własne, specyficzne zasady ich wypłaty.

Publikacja: 15.05.2025 05:20

Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku

Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku

Foto: Adobe Stock

W przypadkach, do których stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, rozliczanie jakichkolwiek świadczeń należnych spadkodawcy wymaga przesądzenia, kto jest spadkobiercą. Konieczne jest zatem albo przeprowadzenie sprawy spadkowej przed sądem, który wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, albo wizyta spadkobierców u notariusza, celem wydania poświadczenia dziedziczenia. W sferze stosunków pracowniczych nie ma potrzeby dokonywania takich czynności, co skutkuje tym, że rozliczenie pracodawcy z osobami uprawnionymi może nastąpić dużo szybciej.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wolność czy ukryte nadgodziny?
Kadry i Płace
Czy zadaniowy czas pracy wyklucza wynagrodzenie za nadgodziny
Kadry i Płace
Mniej pracy, ta sama płaca
Kadry i Płace
Czas pracy na umowie zlecenia – elastyczność czy ryzyko
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: związkowiec to nierób czy bohater?