Aktualizacja: 16.06.2021 14:33 Publikacja: 16.06.2021 15:15
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 lipca 2019 r. (III PK 85/18)
Powód był zatrudniony w pozwanej spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku dyrektora do spraw handlowych. Dodatkowo strony łączyła umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zgodnie z jej treścią powód zobowiązał się w okresie jednego roku od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę nie zajmować się interesami konkurencyjnymi wobec dotychczasowego pracodawcy. Z tego tytułu miało mu przysługiwać odszkodowanie w wysokości 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania klauzuli konkurencyjnej. Odszkodowanie miało być płatne w 12 równych miesięcznych ratach.
Zniknie litania przesłanek, które trzeba wykazać, aby udowodnić mobbing. A krzywdy zrekompensuje co najmniej półroczna pensja.
Przepisy doprecyzowujące okres, po jakim przedsiębiorca może ponownie skorzystać z ulgi w składkach zwanej Mały ZUS plus, wciąż nie weszły w życie. Czy w 2025 r. ZUS nadal wymaga trzyletniej przerwy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę definicji mobbingu, która obowiązywała przez ponad 20 lat. Obecnie niewłaściwe zachowanie nie zawsze oznacza mobbing. Jak go rozpoznać? Czy za mobbing może być uznane zlecanie pracy nadliczbowej, telefony po godzinach pracy albo wyznaczanie zadań powyżej kompetencji?
W sprawie o odszkodowanie za mienie powierzone pracownik może kwestionować ważność umowy o odpowiedzialności materialnej, prawidłowość powierzenia mu mienia czy rzetelność inwentaryzacji. Jak uniknąć popełnianych błędów i nie ryzykować przegranej w sądzie?
Ustalając prawo i wysokość wynagrodzenia rocznego. tzw. trzynastki, należy wyłączać okresy i wynagrodzenie wypłacone za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Co się dzieje w razie ich wliczenia?
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ubezwłasnowolnionego, co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie nad nim opieki prawnej.
Odmowa absolutorium członkowi zarządu spółki nie narusza jego dóbr osobistych i nie uzasadnia żądania ich ochrony.
Ani I Prezes Sądu Najwyższego, ani Prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, które wydały sporne zarządzenia, nie można uznać za sędziów Sądu Najwyższego - mówił minister Adam Bodnar, reprezentując polski rząd przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie przenoszenia sędziów SN do innych izb, bez ich zgody.
Szymon Hołownia wyrasta na polityka, który jako jeden z nielicznych w całej klasie politycznej dostrzega zagrożenia związane z wyborami i szuka rozwiązań. Pytanie jednak, czy nie lepszy byłby krok wstecz niż krok naprzód.
Wprowadzenie postępowań o naruszenie dóbr osobistych przeciwko osobom o nieustalonej tożsamości pociągnie za sobą znaczne obciążenie sądów, a krótkie terminy na ustalenie danych pozwanego mogą spowodować, że wzrośnie liczba odszkodowań za przewlekłość – przestrzegają Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który ocenił sytuację w związku z zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Przez ponad pół roku Sąd Najwyższy, a konkretnie obsadzona w części przez tzw. neosędziów Izba Odpowiedzialności Zawodowej, nie zajęła się wnioskami prokuratury o uchylenie immunitetów sędziom, którzy mieli być zamieszani w tzw. aferę hejterską - donosi portal Onet.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas