Decyzja o niewypłacaniu premii rocznej oznacza niższy zasiłek

Podstawę zasiłku, w której uwzględniono premię roczną, trzeba przeliczyć, jeżeli pracodawca zdecydował, że jej nie wypłaci za rok sprzed absencji. Może to oznaczać obniżenie stawki zasiłku zarówno od początku, jak i w trakcie miesiąca.

Aktualizacja: 08.03.2020 13:45 Publikacja: 08.03.2020 00:01

Decyzja o niewypłacaniu premii rocznej oznacza niższy zasiłek

Foto: Adobe Stock

Jeśli bowiem pracodawca uwzględni w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego premię roczną za okres poprzedni, a następnie podejmie decyzję o jej niewypłaceniu za rok poprzedzający miesiąc powstania niezdolności do pracy, to – zgodnie z najnowszą wykładnią ZUS – za okres przypadający od dnia podjęcia takiej decyzji, musi przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku. Wyłącza z niej przyjętą wcześniej premię za okres poprzedni. W efekcie, jeżeli taka sytuacja ma miejsce w trakcie miesiąca, w którym pracownik choruje, to podstawa wymiaru zasiłku należnego za ten miesiąc będzie inna za okres niezdolności do pracy do dnia poprzedzającego podjęcie decyzji i inna za okres po tym dniu.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Powódź uniemożliwia pracę. Jakie warianty ma pracownik? Czy dostanie zapłatę?
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?