Aktualizacja: 12.02.2020 14:38 Publikacja: 12.02.2020 17:45
Wynagrodzenie za nadgodziny dla pracowników zajmujących kierownicze stanowiska nadal budzi wiele wątpliwości. Szczególnie dotyczy to osób kierujących niewielkimi komórkami organizacyjnymi w firmie.
W kodeksie pracy przyjęto, że osoby zarządzające firmą oraz zajmujące kierownicze stanowiska u danego pracodawcy nie mają prawa do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy czym, gdy chodzi o pracowników będących kierownikami wyodrębnionych komórek organizacyjnych, którzy pracę w godzinach nadliczbowych wykonują w niedzielę i święto, to przysługuje im prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy (art. 1514 § 1 i 2 k.p.). Celem tego przepisu jest zmotywowanie pracowników zajmujących kierownicze stanowiska i posiadających przez to samodzielność w zarządzaniu do takiego organizowania czasu pracy, aby powierzone im zadania były realizowane w ustawowym czasie pracy.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas