Aktualizacja: 05.02.2020 15:12 Publikacja: 05.02.2020 16:30
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier
- Nasza spółka zajmuje się usługami remontowymi. Zwolniliśmy pracownika na podstawie art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy. On zarzucił nam wady rozwiązania umowy – w wypowiedzeniu podano nieprawidłową datę zatrudnienia (01.02.2015 r. zamiast 01.02.2016 r.). Ponadto kadrowa nie wpisała, z jaką datą oświadczenie o rozwiązaniu jest skuteczne. Teraz były pracownik chce odszkodowania z powodu wad formalnych. Czy powinniśmy je wypłacić? – pyta czytelnik.
Jakkolwiek można mówić o omyłce w treści oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy (błędna data identyfikująca umowę o pracę), to nie może ona stanowić podstawy domagania się od pracodawcy odszkodowania z powodu naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia. Podstawą do odszkodowania nie może być również nieumieszczenie w tym oświadczeniu informacji o dacie (skuteczności) rozwiązania stosunku prawnego. Wynika ona bowiem z przepisów.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Poszkodowany ma prawo do odszkodowania, jeśli spadająca rakieta uszkodzi jego mienie, jednak rolę negocjatora przyjmuje wówczas państwo. Do odpowiedzialności można pociągnąć również właściciela firmy, która wypuściła sprzęt - w przypadku rakiety Falcon 9 jest to Elon Musk.
Przepisy nie rozstrzygają kolejności postępowań odszkodowawczych. Czy brak wypłaty świadczenia z ustawy wypadkowej zamyka pracownikowi drogę sądową w dochodzeniu roszczeń od pracodawcy?
W marcu 2025 r. właściciele warszawskich nieruchomości dowiedzą się, czy projektowany plan ogólny ogranicza możliwości ich zabudowy. Podobnie może być w innych gminach. Czy jeśli w wyniku uchwalenia planu ogólnego, grunty stracą na wartości, właściciele będą mieli prawo do odszkodowania?
Roszczenia z międzynarodowej umowy drogowego przewozu towarów, nawet w przypadku złożenia zastrzeżenia we właściwej formie, we właściwym terminie, przedawniają się w terminach określonych w konwencji CMR.
W przypadku zamiany nieruchomości z dopłatą różnicy w pieniądzu obie strony muszą udokumentować dokonaną dostawę fakturami.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Unieważnienie kredytu frankowego nie musi oznaczać utraty ochrony ubezpieczeniowej nieruchomości. Kto powinien otrzymać ewentualne odszkodowanie: bank czy kredytobiorca?
Pracownik może wyrządzić szkodę pracodawcy z winy umyślnej lub nieumyślnej. Jakie to ma znaczenie, jeśli chodzi o wysokość roszczenia? Czy rodzaj winy wpływa na rozkład ciężaru dowodu w sprawie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas