Aktualizacja: 05.02.2020 15:12 Publikacja: 05.02.2020 16:30
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier
- Nasza spółka zajmuje się usługami remontowymi. Zwolniliśmy pracownika na podstawie art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy. On zarzucił nam wady rozwiązania umowy – w wypowiedzeniu podano nieprawidłową datę zatrudnienia (01.02.2015 r. zamiast 01.02.2016 r.). Ponadto kadrowa nie wpisała, z jaką datą oświadczenie o rozwiązaniu jest skuteczne. Teraz były pracownik chce odszkodowania z powodu wad formalnych. Czy powinniśmy je wypłacić? – pyta czytelnik.
Jakkolwiek można mówić o omyłce w treści oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy (błędna data identyfikująca umowę o pracę), to nie może ona stanowić podstawy domagania się od pracodawcy odszkodowania z powodu naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia. Podstawą do odszkodowania nie może być również nieumieszczenie w tym oświadczeniu informacji o dacie (skuteczności) rozwiązania stosunku prawnego. Wynika ona bowiem z przepisów.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Pracownik objęty ubezpieczeniem wypadkowym może domagać się odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, który jest skutkiem wypadku w pracy. Według jakich zasad przelicza się wysokość odszkodowania? Kto i kiedy je wypłaca?
Choć podróżowanie pociągiem jest bardziej ekologiczne niż samochodem lub samolotem, jego nieodłącznym elementem są opóźnienia. Z ich powodu pasażerowie często muszą zmienić lub odwołać swoje plany. Kiedy podróżnym należy się rekompensata?
Nie można państwu przypisać odpowiedzialności absolutnej, ani wymagać, by stawiało na każdym rogu policjanta, który kontrolowałby wszystkie przejeżdżające samochody - mówi mec. Igor Mitek, wspólnik w Kancelarii Mitek - Dachowski
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Tylko porozumienie stron jest na tyle elastyczne, że pracownik może otrzymać pieniądze rekompensujące pracę, której już nie będzie wykonywał.
Krajowe przepisy nie mogą pozbawiać oferenta, który został bezprawnie wykluczony z postępowania przetargowego, odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku utraty możliwości udziału w tym postępowaniu – orzekł TSUE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas