Wyrównanie nie może być stałym składnikiem pensji minimalnej

Wynagrodzenie zasadnicze uzupełnia się do stawki minimalnej, gdy pracownik nie osiągnął tej kwoty z uwagi na terminy wypłat niektórych składników pensji lub rozkład czasu pracy.

Publikacja: 16.10.2019 17:15

Wyrównanie nie może być stałym składnikiem pensji minimalnej

Foto: Adobe Stock

- Mam wątpliwości w kwestii minimalnego wynagrodzenia. Poza wynagrodzeniem zasadniczym wypłacamy dodatki: za staż pracy, za godziny nocne, świąteczne i nadliczbowe oraz dodatek funkcyjny. Wypłacane są też nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalno-rentowe. Czy od 1 stycznia 2020 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika będzie musiało wynosić co najmniej tyle, ile wynosi nowa stawka (2600 zł), czy może być niższe, uzupełniane dodatkiem wyrównawczym do stawki minimalnej? – pyta czytelnik.

Wynagrodzenie określone w umowie powinno opiewać na kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie można ustalić stawki niższej i wypłacać z założenia comiesięcznego wyrównania. Kwota wprost wyrażona w umowie może być niższa, jeśli pracownik ma prawo do innych składników wynagrodzenia, poza tymi, które wymienia ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jako niezaliczane do płacy minimalnej, wymagającymi każdorazowo naliczenia w związku np. z osiągniętymi efektami pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Mobbing doczeka się nowej definicji
Kadry i Płace
Mały ZUS plus nadal z problemami? Uwaga, można stracić ulgi w składkach
Kadry i Płace
Będzie nowa definicja mobbingu. Zniknie lista przesłanek do udownienia "nękania"
Kadry i Płace
Powierzenie mienia. Jakie błędy popełniają pracodawcy?
Kadry i Płace
Czy płatne zwolnienia od pracy zwiększają wysokość „trzynastki”?