Aktualizacja: 19.03.2025 18:00 Publikacja: 04.01.2022 14:47
Zmieniły się m.in. zasady ustalania prawa do zasiłku chorobowego w przypadku nieterminowego opłacania składek.
Foto: Adobe Stock
W wyniku nowelizacji zmianie uległy m.in.:
· zasady ustalania prawa do zasiłku chorobowego w przypadku nieterminowego opłacania składek,
1 listopada rozpoczął się sezon zimowy - wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, a to szczególnie istotna informacja dla firm, ponieważ w ciągu tych pięciu miesięcy spoczywają na nich dodatkowe obowiązki.
Czy można przenieść urlop wypoczynkowy na następną umowę zamiast ekwiwalentu?
Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można przeznaczyć na rożne cele. Pracodawca gromadzi je na oddzielnym rachunku bankowym i wydaje na potrzeby socjalne osób uprawnionych do korzystania z nich.
Aby stwierdzić, jakie umiejętności będą niezbędne w pracy w nieodległej przyszłości, warto przyjrzeć się planom najmłodszych w zakresie kształtowania i rozwijania kompetencji. Na jakie kompetencje wskazują teraz nastolatkowie?
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W Polsce w 2020 r. pracowano najdłużej w całej Wspólnocie. Pracownicy w naszym kraju pracowali rocznie przez 1848 godzin. Plasuje to Polskę, wraz z Węgrami, na pierwszym miejscu najdłużej pracujących w UE nacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Od 19 marca obowiązują przepisy, które spowodują, że matki dzieci urodzonych przed terminem nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego.
Mężczyźni po narodzeniu dziecka mają prawo nie tylko do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, ale także do znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ojcowie coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem.
Dodatek dopełniający do renty socjalnej przyznawany jest od 1 stycznia 2025 roku, a jego wypłaty rozpoczną się od 1 maja 2025 roku. Jednak tylko część osób otrzyma go automatycznie. Wyjaśniamy, kto musi złożyć wniosek o dodatek dopełniający.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Konstytucja nie nakłada na prawodawcę obowiązku zapewnienia świadczeń emerytalnych wypłacanych pomimo kontynuowania aktywności zawodowej, ale ustawodawca może zagwarantować prawo do zabezpieczenia społecznego w szerszym zakresie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas