Aktualizacja: 02.12.2024 12:59 Publikacja: 26.11.2021 16:30
Podstawowym prawem pracownika jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
Foto: Valerii
Niezależnie od przyczyn ustania stosunku pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługujących mu do dnia ustania stosunku pracy dni urlopowych. Od powyższego ustawodawca przewidział wyjątek w postaci możliwości przeniesienia urlopu wypoczynkowego na następną umowę o pracę. Jednak z uwzględnieniem spełnienia odpowiednich ku temu warunków.
Przerywany system pracy, wprowadzany jest w przedsiębiorstwach cechujących się bardzo dużym natężeniem pracy w określonych porach dnia a przez pozostałą cześć dnia zapotrzebowanie na pracę jest bardzo niewielkie lub nie ma go wcale.
W Polsce w 2020 r. pracowano najdłużej w całej Wspólnocie. Pracownicy w naszym kraju pracowali rocznie przez 1848 godzin. Plasuje to Polskę, wraz z Węgrami, na pierwszym miejscu najdłużej pracujących w UE nacji.
Pandemia sprawiła, że co dziewiąty pracownik nad Wisłą zmienił formę zatrudnienia. Wśród osób do 24. roku życia ten odsetek był jednak zdecydowanie wyższy i sięgał nawet 20 proc.
Kodeks Pracy nie posługuje się terminem ,,godzin próbnych’’. W ustawie tej przewidziano natomiast instytucję umowy terminowej zawieranej na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Miejsce pracy powinno być przestrzenią bezpieczną, gdzie pracownicy nie boją się pracować. Pracownik powinien spędzać czas na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na unikaniu mobbera, który stosuje wobec niego mobbing.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Zmienia się polski rynek wolnych strzelców. To efekt transformacji technologicznej i słabszej koniunktury na rynku pracy.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Jakie konsekwencje dla gospodarki może mieć wolna wigilia? Jakie wzywania i szanse stoją przed nią w przyszłym roku? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie, które ma zachęcić osoby bezrobotne i pobierające zasiłek do aktywnego szukania pracy. Od 1 czerwca wynosi 831 zł brutto. Środki są wypłacane przez urząd pracy. Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty oraz ujawnienie jego tożsamości ustawa traktuje jako przestępstwo powszechne. Odpowiedzialność za jego popełnienie może ponieść każdy, niezależnie od tego jaką funkcję pełni w organizacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas