Aktualizacja: 22.11.2024 01:27 Publikacja: 29.10.2021 08:00
Co piąty wolny strzelec to grafik.
Foto: contrastwerkstatt
Tak wynika z badań Personnel Service. Jak się okazuje kryzys wywołany koronawirusem wcale nie spowodował, że Polacy masowo tracili umowy o pracę. Rodzimi pracownicy najczęściej przechodzili bowiem z umów zlecenia lub o dzieło na etat. Tak było w przypadku 25 proc. badanych, którzy zmienili formę zatrudnienia.
21 proc. pracowników musiało się mierzyć z odwrotnym scenariuszem, a 14 proc. osób przeszło na własną działalność gospodarczą. Mocno w ostatnim roku, na skutek splotu trzech istotnych czynników - pandemii, globalizacji i cyfryzacji, zyskał jednak freelancing. Praca zdalna stała się powszechnie obowiązująca rzeczywistością, a wraz ze zmianą sposobu myślenia, zarówno u pracodawców, jak i kadry pracowniczej, a także z upowszechnieniem się modelu home-office, wzrosła też popularność funkcjonowania jako tzw. wolny strzelec. Dziś w takiej formule w naszym kraju pracuje ponad 270 tys. osób, a to o 7 proc. więcej niż rok temu.
Miejsce pracy powinno być przestrzenią bezpieczną, gdzie pracownicy nie boją się pracować. Pracownik powinien spędzać czas na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie na unikaniu mobbera, który stosuje wobec niego mobbing.
Pracodawcy nie trafiają w potrzeby pracowników, którzy mają zbyt mało czasu na oswojenie się z obowiązkami i nowym miejscem pracy. Tzw. onboarding ponad połowy rozpoczynających swoją przygodę w danej firmie trwał nie więcej niż tydzień.
Młodzi ludzie pracując zdalnie słabiej się rozwijają – wynika z najnowszych badań. Już niemal 3 na 4 osoby twierdzą, że na home office cierpią ich relacje z pracownikami. I nie jest to odosobniony osąd - podobnie myślą liderzy biznesu.
Osoby w wieku 50+ stanowią niemal 40 proc. naszego społeczeństwa, a – wedle prognoz – do 2040 r. będzie to już ponad 50 proc. Nie oznacza to, że wzrośnie grono siedzących w domu emerytów, bo do głosu mają dojść tzw. silversi aktywni na rynku pracy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Osoby, które mają wykształcenie wyższe na kierunkach informatyka, górnictwo i geologia mają szansę na lepiej płatną pracę. To, które wydziały stwarzają lepsze perspektywy dla młodych, jeżeli chodzi o zarobki, zbadali eksperci Personnel Service.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas